A biztosítók is buktak a válságon

2008.08.11. 08:26
Van, aki veszteséggel zárta a második negyedévet, több biztosító nyeresége pedig jelentõsen csökkent Európában az USA-ból indult hitelválság nyomán. A tõkepiacokon kialakult bizonytalanság fékezi az életbiztosítások, különösen a befektetésekkel kombinált biztosítások értékesítését.

A hitelválság alaposan megtépázta a legnagyobb európai biztosítók második negyedéves profitját. A Magyarországon egyaránt jelen lévõ német Allianz, francia Axa és holland Aegon számottevõ nyereségcsökkenésrõl számolt be. A legnagyobb európai biztosítótársaság, az Allianz SE nettó profitja 29 százalékkal, 1,5 milliárd euróra esett, árbevétele pedig 9,5 százalékkal, 22 milliárd euróra csökkent. Az árbevétel visszaesésének oka az, hogy a tõkepiacokon kialakult bizonytalanság fékezi az életbiztosítások, különösen a befektetésekkel kombinált biztosítások értékesítését.

A csoporthoz tartozó Dresdner Bank 566 millió euró üzemi veszteséget szenvedett el, amelynek túlnyomó többsége a pénzintézet értékpapír-hátterû követeléseinek leírása miatt keletkezett. Az Allianz vezetése szerint a biztosításokkal és a vagyonkezeléssel elért bevételek elég stabilak ahhoz, hogy 2008-ban és 2009-ben több mint 9 milliárd euró üzemi profitot érjen el a társaság - a becslés nem tartalmazza a banki ágazat eredményét -, ugyanakkor az üzemi nyereség korábban prognosztizált 10 százalékos idei növelése nem teljesíthetõ. Az Allianz vevõt keres a Dresdner Bankra, ám szakértõk szerint régen meg kellett volna szabadulnia veszteséges banki ágazatától.

A második legnagyobb európai biztosító, az Axa SA nettó nyeresége 32 százalékkal, 2,16 milliárd euróra csökkent, jelentõs részben egyes kötvényei értékének leírása miatt. A társaság részvényeinek értéke ugyanakkor 6 százalékkal nõtt a párizsi tõzsdén, mivel stabil, 1,2 eurós részvényenkénti osztalékot ígér 2008-ra. Az Aegon NV nettó profitja 58 százalékkal, 276 millió euróra zuhant az amerikai hitelpiaci és másodlagos jelzálogpiaci befektetések értékcsökkenése miatt. A társaság részvényárfolyama 4,5 százalékkal esett, mivel az elemzõk kisebb nyereségcsökkenésre számítottak.