A bolgár kormány hét végi ülése jóváhagyta az egykulcsos személyi jövedelemadóra vonatkozó tervet. E szerint jövőre 10 százalékos lesz az szja kulcsa. A módosítással az adóbevételek növelését és a beruházások élénkítését célozza a szocialista vezetésű hárompárti kormány.
Jelenleg Bulgáriában három szja-kulcs van érvényben: egy 10, egy 16 és egy 24 százalékos. Petar Dimitrov gazdasági miniszter júniusi értékelése szerint 560 millió leva (mintegy 70 milliárd forint) bevételre tehet szert az ország az egykulcsos jövedelemadó bevezetésével. Szófia a társasági adó mértékét már az év elején levitte 10 százalékra a korábbi 15-ről. A kulcs csökkentése jelentősen emelte az adóbevételeket: májusban 1,3 milliárd dollárra rúgott a költségvetési többlet.
Divat az irány
A szófiai kormány mostani lépése jól illeszkedik az európai trendbe: a kontinens országainak negyedében alkalmaznak egykulcsos adót. Először Észtország vezetett be 26 százalékos egységes kulcsot 1994-ben. Mostanra mind a szja, mind a társasági adó mértéke 22 százalékra csökkent. A példát követte a többi balti állam, illetve Szlovákia és Románia is.
A kelet-közép-európai térségből legújabban a cseh kormány tervezi az egykulcsos adó bevezetését. A jelenleg még tárgyalás alatt lévő törvénytervezet szerint jövőre 15 százalék lesz az szja kulcsa Csehországban, felváltva a jelenlegi kettő, 12, illetve 32 százalékosat. A társasági adó kulcsát is mérsékelné a prágai kabinet: 2010-től a jelenlegi 24 helyett 19 százalék lenne a teher mértéke.
CSökkent aki tud
A társasági adó átlagos szintje az EU-ban tavaly év végén rekordalacsony mértéket, 26 százalékot tett ki. Ez a szint az idén tovább fog esni, mivel a kelet-európai országok mellett újabban a nyugat-európai államok is beszállnak a vállalati terhek mérséklését célzó adócsökkentési trendbe. Míg a 2004-es EU-csatlakozás előtt például Szlovákia, Lengyel- és Magyarország vitte lejjebb a társasági adó kulcsát, addig nemrégiben Nagy-Britannia és Németország is a céges adóterhek csökkentéséről döntött.
A londoni kormány márciusban 28-ról 26 százalékra mérsékelte a társasági adó mértékét, míg Berlinben a parlament mindkét háza a napokban adta áldását a vállalati adóteher jövő évtől érvényes csökkentésére 38-ról 30 százalékra. Legújabban Nicolas Sarkozy francia államfő ígérte meg, hogy a jelenlegi 33 százalékos vállalati adóterhet legalább öt százalékponttal mérséklik. A szintén 33 százalékos olasz társasági adó csökkentését Romano Prodi kabinetje is fontolgatja.