Elszórakozik 35 milliárd dollárt Buffett?

2008.12.11. 07:20
35 milliárd dollár értékű opciós ügyleteket írt ki a világ egyik leggazdagabb embere, Warren Buffett az amerikai részvénypiacok emelkedésére fogadva. A legendás pénzügyi gurutól látszólag nagyon távol álló származtatott termékek értéke azóta 5 milliárd dollárral csökkent, de Buffett nem aggódik: ahogy pályafutása során mindig, most is neki dolgozik az idő. Kérdés persze, hogy 78 évesen lehet-e erre építeni.

Úgy tűnik első ránézésre, keményen mellényúlt a világ leggazdagabb embere, Warren Buffett, az idős guru - közkeletű becenevén az "omahai bölcs" - ugyanis nem kevesebb, mint 35 milliárd dollár értékű (put, azaz eladási) opciót írt ki részvénypiaci indexekre - írja a Financial Times. Egyelőre az ügyletek a piaci érték alapján árazva már 5 milliárd dolláros mínuszt hoztak neki.

Pontosabban ekkora veszteséget kénytelen Buffett legendás vállalata, a Berkshire Hathaway elkönyvelni a származékos pozíciókon, ami természetesen a társaság részvényeinek árfolyamán is nyomott hagyott az elmúlt hetekben, bár a lokális minimumról némileg visszapattantak a papírok. Az árfolyam így 100 ezer dollár körül áll, a guru szándékosan nem darabolta fel a részvényeket a társaság évtizedekkel ezelőtti tőzsdei bevezetése óta egyszer sem.

Warren Buffett régebben "pénzügyi tömegpusztító fegyvereknek" titulálta a származtatott eszközöket, most mégis kipróbálja magát ezekkel, amelyek kiírójaként az opciós díj ellenében arra fogadott, hogy bizonyos amerikai részvényindexek - köztük az S&P 500 értéke - az opciók lejártakor nem lesz alacsonyabb az ügylet megkötésekori szinteknél. Most alacsonyabbak ugyan, de az ügyletek jellemzően 2019 és 2027 között járnak le.

A Financial Times szerint ugyanakkor nem is annyira szokatlanok Buffett befektetéseiben a mostani opciós üzletekhez hasonló megoldások, az idős guru ugyanis előszeretettel köt olyan megállapodásokat, amelyek valamiféle díjfizetést jelentenek számára, amiből finanszírozhatja más befektetéseit. Buffett így a kockázatvállalásért cserébe egy csomó pénzt kap, amit általában olyan nyereségesen fektet be, hogy egy esetleges buktát is bőven ellensúlyoz.

Az opciós ügylet tulajdonképpen nem más, mint egyfajta biztosítás nyújtása, ami nem áll távol a befektetési guru lelki világától, hiszen első biztosítótársaságát a Berkshire 1967-ben szerezte meg. Buffett azóta is szereti ezeket az üzleteket, több biztosítót, sőt, speciális "óriáskárok" viszontbiztosításával foglalkozó - és így kétségtelenül speciális kockázatokat képviselő - társaság is található a portfólióban.

A díjbevételek pedig egészen hihetetlen mértékeket öltöttek, Buffett cége összesen 58 milliárd dollárt kaszált idén a biztosítási díjakból a tulajdonrészein, ami például lehetővé tette a szintén nagy visszhangot kiváltó 5 milliárd dolláros Goldman Sachs elsőbbségi részvénypakett megvásárlását. A korábban említett opciós üzlet pedig 4,5 milliárd dollár opciós díjbevételt jelent, amit a bölcs a hátralévő 15-25 évre befektetve még akkor is nyereséggel zárhatja a történetet, ha ki kellene fizetnie az eladási opciók megvásárlóinak az előre kikötött összeget.

Buffett tehát nem rest rendesen utánaszámolni az ügyleteinek, és általában a Berkshire jegyzési kondíciói is kellően szigorúak ahhoz, hogy a guru kézben tarthassa kockázatait. 2006-ban Buffett úgy vélte, hogy egy 100 milliárd dolláros katasztrófa csupán 3-5 százalékában érintené a Berkshire-t. A rákövetkező évben lesújtó Katrina 3,4 milliárd dolláros veszteséget okozott a társaságnak, a becslés tehát egészen pontos volt.

Az opciós ügyletek valós értékelésen alapuló árazása miatt elszenvedett veszteségek pedig egyelőre virtuálisak, és mire az opciók lejárnak, szinte biztos, hogy pozitív lesz a tranzakció egyenlege. Egyetlen probléma van a hosszú távú, nagy kockázatokkal járó ügyletekkel: Warren Buffett már 78 éves. "Nehogy előbb járjon le, mint az opciói" - írja az FT szakértője.