Napi két doboz negyven éven át
"Mr. Boeken azt mondja nekünk, hogy nem felelős dohányzásáért" |
Mr. Boeken, akinél 1999-ben diagnosztizálták a tüdőrákot, tavaly nyújtotta be keresetét a dohánycég ellen, melyben 12,37 millió dolláros kárpótlást, ezenfelül pedig büntetésként 100 millió és 10 milliárd dollár közötti összeget követelt a cégtől. A per idén áprilisban kezdődött egy Los Angeles-i bíróságon Charles McCoy bíró vezetésével.
A cigarettagyártók áldozata
Ügyvédje érvelése szerint Mr. Boeken éberségét elaltatta a dohánycégek 1954-től követett stratégiája, mely szerint "megkérdőjelezték a dohányzás egészségkárosító hatásait, anélkül hogy nyíltan tagadták volna". Az alperes egyszerűen a dohánycégek többévtizedes reklámkampányainak áldozata.
A cigarettagyár ügyvédei szerint a felperesnek az elmúlt évtizedekben észre kellett volna vennie a kormányhivatalok és egészségügyi intézmények figyelmeztetéseit, és a Philip Morris is régóta elismeri, hogy a dohányzás súlyos kockázati tényező. "Mr. Boeken azt mondja nekünk, hogy nem felelős dohányzásáért" - summázta záróbeszédében az alperes álláspontját Mr. Leiter.
Az addiktnak nincs szabad akarata
Az esküdtek 10-2 arányban a felperesnek adtak igazat. "Túl sok dolgot próbáltak eltitkolni, ahelyett hogy becsületesen beszéltek volna termékeikről" - idézte a Reuters az egyik, 15 éve dohányzó esküdtet. "Ha addikt vagy, nincs szabad választásod" - fedte fel akaratszabadság ügyében képviselt filozófiai álláspontját egy másik esküdt.
A cigarettagyár ügyvédjei természetesen fellebbeznek. Szakmai hírnevükön sem esett csorba, mivel az ítéletet meghozó bíróság - a Philip Morris egyik ügyvédjének megfogalmazása szerint - arról nevezetes, hogy az "egyik legbarátságosabb" intézmény a kártérítési perekkel kísérletező magánszemélyek számára.