Szétdarabolhatják a Citigroupot
Összeül a Citigroup vezető testülete, hogy megvizsgálják, milyen lehetőségei vannak azután, hogy részvényeinek értéke 15 éves mélységekbe zuhant. A Bloomberg információi szerint a tanácskozásra azután kerül sor, hogy bank ügyvezetője, Vikram Pandit nem tudta megállítani a részvények esését.
A vezető testület New Yorkban, a Citigroup székhelyén ül össze. A Wall Street Journal úgy tudja, hogy bankcsoport szétdarabolása vagy akár egyes részeinek eladása is szóba kerül. A New York Times ugyanakkor azt írja, hogy a menedzsment nem gondolkodik egyik lehetőségen sem.
A Citigroup mélyrepülése azért is meglepő, mert sokáig ők voltak a legnagyobb bank az Egyesült Államokban, 2006-ban például 274 milliárd dollárt ért a vállalat. Ma azonban az érték 26 milliárdra esett vissza, amivel csak az ötödik legnagyobb banknak számítanak.
Vikram Pandit úgy próbálta megállítani a részvények hetek óta tartó zuhanását, hogy a hét elején bejelentette, 52 ezer munkahelyet szüntet meg. Ezen kívül csütörtökön Alwaleed Bin Talal Alsaud szaúdi herceg bejelentette, hogy 5 százalékosra növeli részesedését a Citigroupban. A két bejelentés hatására rövid időre felfelé indult a részvényárfolyam, de a végül a héten olyan mélyre zuhant a részvények értéke, mint az elmúlt 15 évben soha.
A befektetők azt gondolják, hogy még nincs vége a rossz híreknek, ezért adják el a részvényeket. A papírok 26 százalékot estek és öt dollár alatt zártak. Erre 1994 óta nem volt példa. A többi bankot is megrángatták, a JP Morgan 18 százalékot esett (ma be is jelentették 3 ezer munkahely megszüntetését), a Bank of Amerika 14 százalékot, a Wells Fargo 7,7 százalékot. Ha éves szintet nézünk, a Citigroup 83 százalékot vesztett értékéből.
A vállalat szóvivője nem kommentálta a lapértesüléseket, csak egy közleményt adott ki, melyben azt ismételgetik amit eddig: a cég tőkeerős, likvid és egyedülálló a nemzetközi piacon. Az amerikai bankmentő program kereteként kapott 25 milliárd dollárral együtt a vállalatnak legalább 50 milliárd dollárja van.