Davosban aggódik a világgazdaság elitje

2008.01.24. 13:00
A Világgazdasági Fórum éves közgyűlésén az egyik kiemelt téma az Egyesült Államok hitelpiacáról kiindult és a tőzsdéket is megrázó válság volt. Kormányfők, vezető állami tisztviselők, cégvezetők, nemzetközi szervezetek első emberei osztották meg egymással gondolataikat. Gyurcsány Ferenc ma sajtónyilatkozatában finomította a konferencián tegnap elhangzott beszédében az uniós agrárreformmal kapcsolatos kijelentését, a miniszterelnök szerint nem lehet az éves árváltozásokra reagálni.

Az egyebek mellett azeri földgázt Európába továbbító Nabucco gázvezeték tervéről és azeri gáz európai eladásának lehetőségéről tárgyalt Gyurcsány Ferenc kormányfő Ilham Aliyev azeri köztársasági elnökkel a Világgazdasági Fórum helyszínén, a svájci Davosban. Daróczi Dávid kormányszóvivő elmondta: az alpesi országban zajló összejövetel helyszínén azeri kezdeményezésre létrejött megbeszélésen szó volt a Nabucco csővezeték megépítésével kapcsolatos tervről és arról, hogyan lehetne azeri gázt európai eladásra felhasználni, illetve, hogy ezzel kapcsolatban létrejöhet-e valamilyen együttműködés a Mol és az azeri nemzeti olajtársaság között.

Pascal Couchepin svájci államfő és Gyurcsány Ferenc

Azeri részről felvetették, hogy szívesen vásárolnának magyar élelmiszeripari technológiát. Emellett az - elsősorban a nyersanyageladásokból befolyó bevételeknek köszönhetően - évi 20 százalék körüli gazdasági növekedést produkáló Azerbajdzsánban hatalmas fejlesztések folynak, s van rá lehetőség, hogy a beruházásokban magyar építőipari cégek is részt vegyenek.

Gyurcsány megbeszélést folytatott még többek között a Cisco Systems elnök-vezérigazgatójával is. Az amerikai számítástechnikai cég első embere azért kezdeményezett találkozót a kormányfővel, hogy bemutassa, a vállalatnak vannak olyan informatikai rendszerei, amelyeket fel lehet használni az államigazgatási, illetve egészségügyi rendszerek korszerűsítéséhez. A miniszterelnök bátorította az amerikai számítástechnikai céget, hogy képviselői jöjjenek el Magyarországra, és ismertessék meg e rendszereket az érintettekkel.

Nem kellene akkora agrártámogatás

Gyurcsány tegnap nagy vihart kiváltó nyilatkozatot tett az uniós agrártámogatásokat érintve. A kormányfő a támogatások lefaragására utalt. Az élelmiszerárak megugrása lehetőséget ad az Európai Unió agrártámogatási rendszerének felülvizsgálatára és átalakítására, mert magas élelmiszerpiaci árak esetén a gazdák kevésbé vannak ráutalva a támogatásra - fogalmazott. Szerinte az agrártámogatási rendszerből esetleg felszabaduló összegek az oktatásra, a kutatásra és fejlesztésre, a versenyképesség javítására fordíthatók.

Ezt a nyilatkozatát ma már finomította. Gyurcsány az MTI-nek telefonon már azt mondta, hogy a mezőgazdasági támogatáspolitika nem igazodhat az éves változásokhoz, 2013-ig érvényben kell hagyni, az árak változásától függetlenül. A miniszterelnök szerint ugyanakkor nagy lehetőséget jelent a magyar gazdáknak, hogy India és Kína hatalmas felvevőpiac, a globális élelmiszerpiaci kereslet hatására pedig a mezőgazdasági árak folyamatosan növekednek. Hozzátette: elemezni kell, hogy ez mennyire tartós, hosszú távú folyamat.

Európát is megcsapja a válság szele

A davosi Világgazdasági Fórum kiemelt témája volt az Egyesült Államokból kiinduló hitelpiaci válság hatásainak körüljárása. Az amerikai külügyminiszter azt hangoztatta, hogy az amerikai gazdaság ellenálló, felépítménye egészséges és a jövőben is a (globális) növekedés motorja marad - egyebek között hála Bush elnök 150 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagjának - országa pénzügyminiszter-helyettese a folytatódó amerikai növekedésre vonatkozó próféciáját megtoldotta azzal, hogy mindezek mögött rejlenek kockázatok is.

A nagy nemzetközi befektetési bankok képviselői nemcsak azt hangoztatták, hogy vitathatatlanul itt van az amerikai gazdasági visszaesés, hanem arra is céloztak, hogy ez másokat, Európát sem kíméli. Egyesek ugyanakkor hívták fel a figyelmet arra, hogy az amerikai gazdaság lassulását a világgazdaság egésze tudja enyhíteni.

Davosban többen azonban már a bekövetkezett gazdasági lefékeződés apropóján adtak hangot félelmüknek. A legfejlettebb ipari országok csoportját tömörítő OECD főtitkára azt mondta, hogy az Európai Központi Banknak a kamatdöntéseinél figyelembe kell vennie egy éles visszaesés kockázatát a gazdasági növekedésben.

Némileg alacsonyabb ütemű lesz az eurózóna növekedési üteme az idén - fejtette ki Joaquin Almunia, az Európai Unió gazdasági és pénzügyi biztosa a Dow Jones hírügynökségnek nyilatkozva. Elismerte, hogy a pénzpiaci zavarok és a magasabb olajárak a növekedés lassulásának kockázatát jelentik. A bizottság novemberi előrejelzése szerint a 15 tagú eurózónában az idén 2,2 százalékos növekedés várható a 2007 évi 2,6 százalékkal szemben. Almunia most alacsonyabbra tette az uniós gazdaságok átlagos bővülését.