Agresszív mértékben, két fokozattal leminősítette a franciaországi központú, magyarországi érdekeltséggel is bíró Danone élelmiszeripari csoport adóskockázati besorolását csütörtökön a Standard & Poor's, a cég jelentős adóssághányadot tartalmazó legutóbbi felvásárlására hivatkozva. Az S&P csütörtöki londoni bejelentése szerint a Danone csoport hosszú futamú cégadósi osztályzata az eddigi "A plusz"-ól két osztattal "A mínusz"-ra romlik. A rövid távú besorolás egy fokozattal, "A-1"-ről "A-2"-re süllyed.
A hitelminősítő a rontott hosszú távú besorolást is további leminősítést valószínűsítő negatív figyelőlistára vette; ha a Danone hosszú futamú kötelezettségeinek osztályzata tovább romlik, a cég átkerül az elsőrendű adósi "A" kategóriából a már csak megszorításokkal befektetői ajánlásúnak tekintett "BBB" sávba.
A Standard & Poor's azzal indokolta a meredek leminősítést, hogy a Danone a héten bejelentette a holland Royal Numico N.V. bébiételgyártó megvásárlását, adósságátvállalással együtt 12,3 milliárd euróért. Az adásvétel finanszírozási módja azt mutatja, hogy a Danone pénzügyi politikája "az eddiginél lényegesen magasabb eladósodottsági profil felé mozdult", fogalmaz a nemzetközi hitelminősítő, amely szerint a Danone egyébként kiváló üzleti kockázati profilját a Royal Numico N.V. felvásárlása "érdemben nem erősíti".
A Danone ezzel egyidőben éppen megválni készül kekszüzletágától. A francia cég a múlt héten jelentette be, hogy kizárólagos tárgyalásokat kezd az amerikai Kraft Foods Inc. vállalattal az üzletág átadásáról. A Kraft Foods 5,3 milliárd dolláros vételi ajánlata a teljes üzletágra vonatkozik, annak minden termelőegységével, alkalmazottjával, termékével és márkájával együtt.
Azzal, hogy a Danone megválik kekszgyártó üzletágától, minden erejét ital- és tejüzletágára fordíthajta, mely egyébként sokkal dinamikusabban fejlődik. A három ág közül a kekszgyártó szerepelt a leggyengébben az elmúlt években. A Danone LU egyébként Európa több országában piacvezető, 15 ezer munkavállalót foglalkoztat. Tavaly 3,1 százalékkal nőttek az eladások világszerte. Az üzletág felvásárlásával a Kraft világelsőségét szeretné bebiztosítani.
A kekszgyártó részleg leadása egyébként érinti a cég magyar érdekeltségeit is. A magyar cég vezetése azonban nem tart attól, hogy bezárnák a gyárat. A vállalat ígéretet tett arra, hogy a kekszüzletág a jövőben is független üzleti egységként működik, a jelenlegi vezetéssel - nyilatkozták az Indexnek.