A devizapiaci befektetők számára már az amerikainál magasabb európai kamatok sem igazolják az euró dollárral szembeni erősségét. Holott az elmúlt három év során a közös európai deviza zöldhasúval szembeni 30 százalékosnál is magasabb rally-ját a legszívesebben ezzel magyarázták.
Bill Gross, a világ legnagyobb kötvénypiaci alapjának kezelője a Bloombergnek nyilatkozva hétfőn arról beszélt, hogy az Európát fenyegető recesszió súlyosabb lesz a tengerentúlinál is. Véleményével nincs egyedül - számos fajsúlyos invesztor vélekedik úgy, hogy az Európai Központi Banknak (ECB) rövidesen változtatnia kell jelenlegi kamatstratégiáján, és az irányadó ráta mérséklésébe kell fognia, hogy a gazdaságot növekedési pályára állíthassa. Ennek következtében az euró már januárra gyengülhet mind a dollárhoz, a jenhez, mind pedig a fonthoz képest.
Gross 1999 - az euró bevezetésének dátuma - óta először tette le a voksát a dollár mellett a közös európai fizetőeszköz ellenében, arra hivatkozva, hogy a deviza jelentős mértékben túlértékelt, az elkövetkező pár éven belül pedig nagyarányú értékvesztést szenvedhet el. Jean-Claude Trichet, az ECB elnöke július 3-án, az irányadó ráta 4 százalékosról 4,25 százalékosra emelését követően adott sajtótájékoztatóján közölte: a monetáris tanács tervez további kamatemelést. A piac értette az üzenetet és a korábban a dollárral szemben rekorderősségű euró árfolyamát egy napon belül 1,7 százalékkal csökkentette. Ma délben az euró/dollár kurzus 1,5857-en állt Londonban.
Azzal, hogy elpárologtak az újabb ECB-kamatemelés lehetőségei, az árfolyamfedezeti alapok elkezdték felszámolni euró-pozícióikat a devizapiacokon; a Lehman Brothers szakembere szerint a pozíciózárás és a nagyarányú euró-eladási hullám hatására a deviza árfolyama minden bizonnyal csökkenni fog, akár jelentős mértékben lefaragva dollárral szembeni 30 százalékos túlértékeltségén. A Bloombergnek nyilatkozó szakértők között akadt olyan is, aki az euró/dollár kurzus alakulását 1,535 közelébe jósolja már a közeljövőben.