További Világ cikkek
Nem engedték
|
A legjelentősebb növekedést Bulgária próbálta meg elérni, a Nemzetközi Valutaalap azonban nem engedte a kormánynak a 25 százalékos emelést. Oroszország ugyanakkor a duma döntése értelmében 2004. december és 2006. május között 83 százalékkal emeli a minimálbér mértékét. (Európai összehasonlításban jelenleg Oroszországban a legalacsonyabb a törvényben megszabott minimálbér szintje.)
Mint azt már megírtuk, az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) november 12-én döntött az 53 ezer forintos minimálbér 57 ezer forintra emeléséről, illetve arról, hogy hat százalék bruttó keresetemelést javasol az ágazati és vállalati bérmegállapodásokhoz. Ez már a nyolcadik tárgyalási fordulója volt az egyeztetésnek, és a minimálbérnél igen távolról indultak a szociális partnerek. Az induló érték a szakszervezeteknél 62 ezer forint volt, a munkaadóknál 55.400 forint volt
Évről évre viták kereszttüzébe kerülnek a minimálbér-emelések, a munkaadói oldal szerint ugyanis ez rontja a versenyképességet, ráadásul inflációs nyomás alá helyezi az ország gazdaságát. Gazdasági kutatók ezzel nem minden esetben értenek egyet. Az Egyesült Királyságban például, ahol 1999-ben vezették be a kötelező legkisebb bért, csak a munkavállalók hat-hét százalékát érintette a döntés, és gazdasági hatásai mindössze két hónapig voltak érezhetőek – derül ki a London School of Economics korábbi tanulmányából.
Hányada
Hogy egy minimálbér-emelésnek milyen hatása van az inflációra vagy a fogyasztásra, az nagyban függ attól, hogy a munkavállalók mekkora hányadát foglalkoztatják minimálbéren – mondta Adler Judit, a GKI kutatója. Hozzátette, Magyarországon igen magas ez az arány: a négymillió foglalkoztatottból mintegy másfél milliónyian vannak minimálbéren bejelentve.
Az emelésnek egyaránt vannak jó és rossz hatásai. Mivel éppen az alacsony jövedelműeket érinti a minimálbér-növekedés, gyorsan el is költik a többletet. Az emelés egy részét elviszi az infláció, a fennmaradó hányadot pedig alapvető fogyasztási cikkekre költik. Az állam szempontjából viszont kedvező, hogy emelkednek a társadalombiztosítási járulékokból származó bevételek.
Feketén dolgoznak
A minimálbér-emelés tényleges hatását jelentősen gyengíti, hogy a minimálbéren bejelentett munkavállalók többsége feketén pluszjuttatásokat kap munkáltatójától, így nem a minimálbér-növekedés jelenti a valós nettó keresetnövekedést – hívta fel a figyelmet Adler Judit. A kutató ugyanakkor rendkívül fontosnak tartja a folyamatos, átlagkereset-emelést meghaladó növekedést, csak így lehet majd ugyanis elérni a kívánt, átlagkeresethez viszonyított hatvan százalékos szintet. Ha már a 2001–2002-es drasztikus emelést sikerült elfogadtatni a vállalatokkal, jó lenne legalább megtartani az akkori eredményt, amikor is elérték az ötven százalékos szintet – véli.
Nem igaz az a sokszor hangoztatott tétel, hogy a bérek emelése rontja a versenyképességet – mondta a kutató. A versenyképesség sokkal összetettebb dolog, ezért több tényező is befolyásolja. A témában készült elemzések azt mutatják, hogy a versenyképes, csúcstechnológiát alkalmazó, nagyobb termelékenységnövekedést elérő ágazatokban gyakoriak a jelentősebb béremelések, és ezeket nem is érinti a minimálbér-emelés. Az elavult struktúrákat, technológiákat alkalmazó vállalatok esetében viszont valóban igaz lehet, hogy az egyébként is gyenge versenyképességet tovább rontja a béremelés.