Az EU is segít a bajba jutott bankokon
További Világ cikkek
A G8 (vagyis a világ fejlett államait tömörítő szervezet) négy európai tagja - Franciaország, Németország, Olaszország, Nagy-Britannia - a Párizsi csúcstalálkozón egyetértett, hogy támogatni kell a bajba jutott pénzintézeteket. Azt azonban kijelentették, hogy ezt minden egyes államnak a maga eszközeivel kell megtennie.
A felelősöknek lakolniuk kell
A résztvevő államok vezetői egyetértettek abban, hogy azokat, akik a válságot előidézték felelősségre kell vonni. A támogatott pénzintézetek vezetőinek számolniuk kell a következményekkel – jelentette be Nicolas Sarkozy francia elnök.
Az európai államok nem állapodtak meg adósságrendező csomagban – írja a BBC Online. A négy állam vezetője amilyen hamar csak lehet, összehív egy G8 találkozót. Abban is megállapodtak, hogy enyhítenek az EU-szabályokon a válság miatt.
Nicolas Sarkozy meghívására szombaton a francia elnöki hivatalba, az Elysée-palotába látogatott Angela Merkel német kancellár, Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök és Gordon Brown brit kormányfő. A megbeszélésen részt vesz José Manuel Barroso, az Európai Bizottság, Jean-Claude Juncker, az eurócsoport és Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke is.
Sarkozy délelőtt hivatalában egyeztetett Dominique Strauss-Kahnnal, a Nemzetközi Valutaalap vezetőjével. A megbeszélés után Strauss-Kahn elmondta, a piacoknak tudniuk kell, hogy az európaiak nem külön-külön, csak önmagukra gondolva cselekednek, hanem képesek együttesen fellépni.
Egységben az erő
Közben Európában is többen az egységes fellépés mellett állnak ki. Csütörtökön derült ki, hogy Franciaország a szombati válságtanácskozáson – ahol az olasz, német, brit vezetők és az Európai Bizottság részvevői is ott lesznek – egy 300 millió eurós pénzügyi mentőcsomagot fognak javasolni. A tervezet szerint minden ország GDP-jének három százalékával járulna hozzá ehhez.
A németek szinte azonnal jelezték, hogy nem támogatják az amerikai típusú beavatkozást, szerintük Európának nincs ilyenre szüksége. Angela Merkel kancellár álláspontja, hogy a válság az Egyesült Államokból indult ki, ezért ott is kell elhárítani.
Nicolas Sarkozy már a hét közepén felvetette, hogy az európai államoknak közösen kell fellépnie a pénzügyi válsággal szemben. Csütörtökön Franciaországazt javasolta, hogy egy 300 millió eurós pénzügyi mentőcsomagot fogadjanak el a bankok stabilizálásáért. A javaslat szerint minden ország GDP-jének három százalékával járulna hozzá ehhez.
A németek szinte azonnal jelezték, hogy nem támogatják az amerikai típusú beavatkozást, szerintük Európának nincs ilyenre szüksége.
Pénteken az Európai Központi Bank vezetõje is megszólalt, Jean-Claude Trichet is hasonló üzenetet fogalmazott meg.