Újabb összehangolt kamatvágás jöhet

2008.10.26. 08:53
Egy százalékra vagy az alá csökkenhet az USA-ban az irányadó kamat, a Fed várhatóan újra összehangoltan lép az európai jegybankokkal: a hét utolsó munkanapjain bekövetkezett tőzsdei zuhanás folytatásának akarják elejét venni, hétfőn folytatódik a gyorsjelentési szezon.

A részvények meredek esése és egyes valuták összeomlásszerű vesztesége közepette arra számítanak a piaci szakértők, hogy hétfőtől a központi bankok koordinált beavatkozás-sorozatuk újabb intézkedéseit hajtják majd végre. Meghatározó lesz a piaci mozgások szempontjából, hogy számos cég teszi majd közzé adatát negyedéves teljesítményéről.

Általános várakozás szerint a Federal Reserve e héten erőteljes kamatmérséklést hajt végre, mivel eddig nem sikerült megfékezni az Egyesült Államokból kiinduló és Európát, Ázsiát, valamint Latin-Amerikát egyaránt érintő pénzügyi válságot. Csütörtökön teszik majd közzé a harmadik negyedévi előzetes amerikai GDP-adatot, amely várhatóan 0,5 százalékos visszaesést jelez, vagyis erőteljes recesszióra utal, szemben a megelőző negyedév 2,8 százalékos növekedésével. Globális méretű recesszió bontakozik ki - véli a JPMorgan közgazdásza. Bruce Kasman szerint azonban "még korai a visszaesés pontos méretét latolgatni, mivel a kilátások nagyban függnek attól, mennyire lesznek hatékonyak a pénzügyi válság megfékezését célzó intézkedések."

A FED 50 bázispontos kamatmérséklését jósolta vasárnap a Reuters által megkérdezett szakértők 74 százaléka, 26 százalék pedid 75 bázispontos kamatvágást valószínűsített.

Három hét sem kellett

Utoljára október 8-án léptek fel közös kamatvágással együttesen a legnagyobb jegybankok: az amerikai Fed 2 százalékról 1,5 százalékra csökkentette a kamatot, az EKB 4,25-ról 3,75 százalékra változtatott. A kanadai, a svájci és a svéd jegybank is 50 bázispontot vágott. Öt nappal később, október 13-án pedig likviditást biztosító újabb intézkedésekről döntöttek a jegybankok, melynek lényege, hogy a már korábbi megállapodások feletti összegeket biztosítanak saját piacaikon az idegen devizákból, elsősorban az EKB dollárból.