A piac erre a döntésre számított, ennél kisebb lépés nagy csalódást okozott volna a befektetők körében. A döntés bejelentése után nem is maradt el a pozitív reakció, az amerikai részvényindex az addigi kiváró hangulat után felfele indult el.
A Fedet több tényező is a határozott lépés megtételére késztette. Hiába lazított ugyanis jelentősen a monetáris kondíciókon múlt hétfőn az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény rendkívüli ülésén - amire egyébként 2001 szeptembere, a terrortámadások óta nem volt példa -, a pénzpiacokon nagy volt a bizonytalanság. Egyre elterjedtebb az a nézet, hogy a jelzálogpiacról kiinduló válság sokkal súlyosabban érinti az amerikai gazdaságot és ezen keresztül a világgazdasági növekedést is visszavetheti.
Ennek éppen ma is megmutatkoztak az egyértelmű jelei. A kamatülés előtt néhány órával jelentették be a negyedik negyedéves amerikai gazdasági növekedési adatot, amely a vártnál is gyengébbre sikeredett. Az Egyesült Államok GDP-je éves alapon mindösszesen 0,6 százalékkal nőtt az év utolsó három hónapjában. A részletes adatok is azt a nézetet erősítették, hogy a lakossági fogyasztást - ami az ottani GDP kétharmadát adja - erőteljesebben visszavetheti a tavaly az ingatlanpiacról kiinduló válság. Szakértők arra számítanak, idén az első félévben az amerikai gazdaság recesszióba süllyed.
Bár az amerikai részvénypiac első reakciója biztató, az elkövetkező napok eseményeit - úgy az USA-ban, mint a világ más részein - nehéz lenne előrejelezni.
Az amerikai jegybank mostani lépése egyértelműen az erősödő gazdasági növekedési aggodalmakra válaszul született. Mindazonáltal az élelmiszer- és nyersanyagárak az infláció emelkedését idézik elő, amire "békeidőben" kamatemeléssel válaszolna a jegybank.