Romlanak az európai feltörekvő országok (EE) gazdasági és hitelképességi kilátásai - állapítja meg most közzétett jelentésében a Fitch Ratings. Az eurótérség visszaesése, az érintett országok fellendülésének tetőzése és a nyersanyagársokk rontja a növekedés, az infláció és a folyó fizetési mérleg kilátásait, amihez még hozzájárul a globális finanszírozási feltételek bizonytalanabbá válása.
A Fitch figyelmeztet: ezek mellett nem elhanyagolható annak valószínűsége, hogy egyes országokban bekövetkezik a gazdaság lefékeződése (a kemény földet érés), ami valutaválsággal párosul. A szuverén hitelminősítések korábbi javulása megállt - az elmúlt 18 hónapban ez csak három országban következett be: Csehországban, Szlovákiában és Örményországban, miközben két országban, Lettországban és Grúziában romlott a minősítés.
Az adott besorolásokhoz rendelt kilátások mérlege a tavaly augusztusi plusz öt után idén augusztusban mínusz öt volt. Jelenleg hét ország kilátásai negatívak, ami a legnagyobb szám azóta, hogy a Fitch az 1990-es évek közepén hitelbesorolást kezdett adni a régió országainak.
A Fitch előrejelzése szerint az EE-országok együttes GDP-bővülése a tavalyi 6,9-ről idén 5,8, jövőre 5,3 százalékra lassul, és ez a lendület is csak annak köszönhető, hogy az orosz gazdaság várhatóan idén 7,5, jövőre 6,5 százalékkal nő. Eközben a nyersanyagárak emelkedése gerjeszti az inflációt, különösen azokban az országokban, ahol - mint a balti államokban és Bulgáriában - rögzítik, vagy mint Kazahsztánban, Oroszországban és Ukrajnában központilag befolyásolják a valutaárfolyamot.
A legkedvezőbb a helyzet Közép-Európában, ahol inflációs célértéket tűznek ki. A folyó fizetési mérlegek egész térségre jellemző jelentős hiánya növeli az aggodalmakat az érintett országok hitelképessége miatt, amit csak tovább fokoz a globális hitelválság.