A memorandumban, amelyet az állami ellenőrzésű monopólium exportkarja, a Gazprom Export írt alá szerdán Moszkvában a Srbijagasszal, megerősíti a Gazprom érdekeltségét abban, hogy Szerbián át haladjon az orosz gázt a Fekete-tenger alatt Törökországba juttató Kék Áramlat csővezeték balkáni meghosszabbítása Észak-Olaszország irányába.
Ezzel Szerbia (amely Oroszország balkáni szövetségese) "tranzitország státusára" tesz szert - mutatott rá a Gazprom közleményében, hozzátéve: a Gazprom Export előzőleg a bolgár partner Bulgargazzal is szándéknyilatkozatot írt alá a bulgáriai tranzitkapcitás növeléséről.
Húzódik-halasztódik
A belgrádi kormány egy Szerbiát Bulgáriával és Horvátországgal összekötő, 400 kilométeres, évi 20 milliárd köbméteres kapacitású vezeték építésének tervéről adott számot több mint egymilliárd dolláros költséggel. A szerb terv szerint Horvátországból a gáz Szlovénián át jutna Észak-Itáliába és Ausztriába, ami Magyarország elkerülését jelentené - jegyezték meg moszkvai elemzők.
A Gazprom Export és a Srbijagas munkacsoportot hoz létre, amely 2007 nyaráig felméri a tervezet megvalósíthatóságát a végleges döntés meghozatalához - jelezte az orosz monopólium.
A Gazprom a magyar partner Mollal már egy projektvállalatot is létrehozott egy Magyarországot érintő vezetékalternatíva (s egy hozzá kapcsolódó magyarországi gáztároló) megvalósíthatóságának felmérésére, de ez a munka húzódik-halasztódik.
Nabucco
A dél-európai gázvezeték nyomvonala még nincs véglegesen meghatározva, de egyetlen nyomvonala lesz - mondta nemrég egy Gazprom-szóvivő. Ugyanakkor a Mol részt vesz a Kaszpi-tengertől induló Nabucco vezetéktervben is, amelynek nyomvonala Törökországtól Bulgárián, Románián és Magyarországon át vezet Ausztriába.
Andris Piebalgs energiaügyi EU-biztos a múlt hónap végén a Gazpromot is invitálta a - jóval előrehaladottabb állapotban lévő - Nabucco-terv megvalósításában való részvételre. Megfigyelők nem zárták ki, hogy végül csak egy vezeték épül meg.