Pénteken sem érkezett gáz Európába

2009.01.16. 21:09
Pénteken sem érkezett gáz Ukrajna felõl Európába, a tárgyalások hét utolsó munkanapján sem jutottak elõbbre Oroszország és Ukrajna között. Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök este Berlinben a gázszállítások mielõbbi felújítását ígérte és ehhez Európai Unió, illetve Németország támogatását kérte

Az Európai Unió szerint a hét végén tartandó tanácskozások jelentik az utolsó esélyt arra, hogy Oroszország és Ukrajna igazolja saját szavahihetõségét és komolyságát a gázügy megoldására irányuló elkötelezettségét illetõen, és ezzel bebizonyítsa magáról, hogy hitelt érdemlõ kereskedelmi partner. Az unió szóvivõje elmondta: amennyiben a hétvégén nem indulnak újra a gázszállítások Európa felé, az EU a kereskedelmi kapcsolatok átgondolását helyezte kilátásba a két országgal szemben amellett, hogy a kárt szenvedett vállalatokat is Oroszország és Ukrajna beperlésére biztatja. Ukrajana korábban azt kifogásolta, hogy nem áll rendelkezésére elegendõ technikai gáz az Európába tartó gáz szállításához, ezért péntek este vagy legkésõbb szombaton egy nemzetközi konzorcium jöhet létre, amely technológiai gázt vásárol ahhoz, hogy megkezdõdhessen a gáztranzit Ukrajnán át.

Ezt az úgynevezett technológiai gázt, amely a kompresszorok üzemeltetéséhez szükséges, a Gazprom ezer köbméterenként mintegy 450 dollárért, vagyis piaci áron fogja adni a konzorciumnak. A technológiai gáz odaadása Ukrajnának azonban nem biztos, hogy megoldja a válságot, figyelmeztetett Alekszandr Medvegyev a Gazprom vezetõje. Emlékeztetett Viktor Juscsenko csütörtöki nyilatkozatára: az ukrán elnök új feltételt támasztott, amikor londoni villámlátogatásán kijelentette, a gázszállítás akkor indulhat meg, ha az orosz fél a szokásos napi átlagnak megfelelõ 320-330 millió köbmétert küld, vagyis ha Ukrajna is hozzájut a szükségletei fedezéséhez szükséges mennyiséghez.

Mi nem állunk rosszul

Magyarországon biztosított volt a gázellátás pénteken, mivel az enyhébb idõjárás miatt mérséklõdõ földgázfelhasználás lehetõvé teszi, hogy a magyarországi tárolókból a napi 53,5 millió köbméteres csúcskapacitásnál kevesebb földgázt vegyenek ki - mondta Molnár Csaba energiaügyekért felelõs miniszter a pénteken Budapesten. Az elsõ kategóriába tartozó ipari fogyasztók korlátozásának feloldása csütörtökön mintegy 2 millió köbméter többletfogyasztást jelentett az elõzõ naphoz képest. A miniszter az Európai Unió állandó képviselõinek csütörtöki döntésére utalva közölte: az unió képviselõi külön-külön ugyan nem vesznek részt a szombatra tervezett moszkvai csúcstalálkozón, de egy kétfõs delegáció egységes álláspontot képvisel. Magyarország sem képviselteti közvetlenül magát az eseményen.

A jövõ hét közepéig várható melegedõ idõjárás miatt teljes egészében belföldi forrásból biztosítani lehet a földgázigényt, és nem lesz szükség korlátozásra Magyarországon. Extrém idõjárás, vagy esetleges mûszaki hiba esetén viszont lehetséges, hogy intézkedéseket kell hozni - mondta a miniszter. Pénteken bejelentették, hogy a GDF SUEZ francia energiavállalat és a Mol szombattól három napon át, napi 0,96 millió köbméter földgázt szállít a horvát INA számára Ausztrián keresztül. Az energiahiánnyal küszködõ Szlovákia is segítséget kaphat, miután a cseh kormányfõ szlovák kollégájának pénteken földgáz szállítását helyezte kilátásba, feltéve ha a szállítást a hálózatot üzemeltetõk, így nagy nyugat-európai energiacégek is jóváhagyják. Mirek Topolanek Prágában találkozott Robert Ficóval, ahol a szlovák kormányfõ vázolta neki, hogy országában napokon belül a lakossági gázellátást is korlátozni kell, ha nem érkezik meg az orosz gáz.

Nicolas Sarkozy francia államfõ Ukrajnát és Oroszországot is józanságra, s az Európa felé történõ gázszállítás azonnali helyreállítására szólította fel pénteken. A gázválság következtében erõsödtek azok a hangok is pénteken, amelyek szerint csökkenteni kellene az orosz gáztól való függést Európában. A bolgár elnök a Nabucco vezeték tempósabb elõkészítésére szólította fel az EU-t, mivel Georgi Parvanov szerint fontos a kaszpi térség országaival a megbízható partnerség kiépítése. A Nabucco projekt kapcsán nemcsak a vezetékkapcsolatokról van szó, hanem politikáról is, vélte Parvanov, az EU energiapolitikájának újraértelmezését követelve. Parvanov ugyanakkor megismételte azt a bolgár szándékot, hogy a kozloduji atomerõmû egy korábban leállított reaktorát újraindítják, országa azonban nem akar atomkonfliktust Brüsszellel.

Ilham Alijev azerbajdzsáni államfõ szerint az sem kizárt, hogy országa még idén megkezdi a földgázszállításokat Bulgáriának és Görögországnak, azonban ez elsõsorban a Törökországgal kötendõ tranzitszerzõdéstõl függ. Ilham Alijev elmondta: a szállítások megkezdõdhetnek, amint a tranzitszerzõdés létrejön. Az elnök hangsúlyozta, hogy Azerbajdzsán elegendõ földgázzal rendelkezik, és a tartalékokat minimum két billió köbméterben jelölte meg. Julija Timosenko kormányfõ ellen vizsgálatot indított az ukrán legfõbb ügyészség és a biztonsági szolgálat azzal a feltételezéssel, hogy saját érdekeit követi a gázüzletben - jelentette az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség pénteken Igor Puskinra, az ukrán elnök titkárságának helyettes vezetõjére hivatkozva. Puskin szerint Timosenko hivatali helyzetével visszaélve erõfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy kijutasson az európai gázpiacra egy svájci székhelyû céget, amelyen át szándékozik szállítani az orosz gáz jelentõs részét, s amelynek tulajdonosai Timosenko szövetségesei.