További Világ cikkek
Kedd reggel egy nagyon rövid ideig még úgy tűnt, rendeződik a gázvita az oroszok és az ukránok között. Miután mindenki aláírta a tranzitgázt ellenőrző nemzetközi megfigyelőkről szóló megállapodást, és a megfigyelők el is foglalták helyeiket a gázállomásokon, reggel nyolckor Oroszország elindította a szállítást Európa felé. De csak néhány óráig voltak nyitva a csapok. Alig indult el a gáz, máris jöttek az első nyugtalanító hírek. Oroszország csak egy vezetéket nyitottak meg, legelőször a Balkán felé indították meg a szállítást, a Kurszki területen lévő Szudzsa állomásról.
Dél felé már panaszkodott az ukrán Naftogaz, hogy Oroszország csak 76,6 millió köbméter gázt indított útnak, szerintük az útvonalválasztás és az alacsony mennyiség veszélyezteti a megbízható tranzitot. Nem kellett sokáig várni a Gazprom reakciójára sem, először még azt mondták, hogy ismeretlen okok miatt az ukrán rendszer nem tudja fogadni az orosz gázt. Később már egyértelműen fogalmazott a Gazprom is, Alekszandr Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese kijelentette, hogy Ukrajna blokkolja és lopja a gázt. Medvegyev erről telefonon is tájékoztatta az EU illetékeseit, később Vladimir Putyin orosz miniszterelnök is ugyanerről tájékoztatta az Európai Bizottság elnökét, Jose Manuel Barrosót.
Közben uniós megfigyelők is megerősítették, hogy nem, vagy alig jön a gáz Ukrajnán keresztül, de nagyon kevés érkezett Oroszország felől is. Arra is panaszkodtak a megfigyelők, hogy nincs rálátásuk a teljes rendszerre, nem engedik őket az összes elosztó közelébe.
Az egymás elleni vádaskodás olyan szintre jutott, hogy a Gazprom azt mondta, hogy Ukrajnát valójában az Egyesült Államok irányítja a háttérben. Ukrajna pedig azzal vádolta Oroszországot, hogy szándékosan úgy határozták meg a tranzit útvonalat, hogy az ukránok csak akkor tudják eljuttatni a gázt a célba, ha előtte lekapcsolják saját lakossági fogyasztókat. Ezt később hivatalosan meg is erősítették, a Naftogaz állítása szerint ezért nem tudták továbbítani a gázt Európa felé.
A helyzet olyan feszültté vált, hogy az ukrán elnök arra utasította az ukrán fegyveres testületeket, hogy fokozzák az ukrán gázszállító rendszer létesítményeinek ellenőrzését.
Kora délutánra felröppentek olyan hírek, hogy Oroszország megint leállította a gázszállítást Ukrajnán keresztül. A Spiegel írta ezt az AFP-re hivatkozva. Később a Gazprom arról tájékoztatta a Bulgargazt, hogy nem tart gázszállítmány Bulgára felé.
Oroszország azt szeretné, ha az EU Ukrajnát tartaná hibásnak a kialakult helyzetért. Úgy gondolják, hogy a nemzetközi megfigyelők is ezt támasztják majd alá, vagyis, hogy Ukrajna lop – magyarázta a Forbesnak Andrew Nef, az IHS Global Insight elemzője.
Késő délután Putyin orosz miniszterelnök azt mondta, az Európába irányuló orosz gázszállításokkal kapcsolatos minden további kérdést "az ukrán kollégákkal és az Európai Unión belüli partnerekkel közösen kell eldönteni". Az orosz kormányfő hangsúlyozta, hogy Moszkva mindenekelőtt a konfliktustól legtöbbet szenvedett országok - a balkáni államok és Szlovákia - igényeit szándékozik kielégíteni, de nem zárta ki, hogy ezzel kapcsolatban műszaki problémák merülhetnek fel Ukrajna gázszállító rendszerében, és nem tudni, biztosítani tudja-e Ukrajna a tranzitot. Előzőleg Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója azt jelentette Putyinnak: semmiféle műszaki indoka nincs annak, hogy a gáz ukrán területen át miért nem jut el a Balkánra.
Ha valóban megindul a szállítás Európa felé, akkor brüsszeli szakértők szerint 24-36 óra alatt ér ide a gáz.