További Világ cikkek
Alan Greenspan, az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) volt vezetője – akinek nyilvános megszólalásai ma is piacmozgató hatásúak – a The Sunday Timesnak azt mondta: fenntartja ugyan azt a nézetét, hogy 50 százalékosnál nagyobb az esélye az amerikai gazdaság recesszióba süllyedésének, de "nincs sok egyértelmű bizonyíték" arra, hogy a folyamatok valóban ebbe az irányba tartanak.
Greenspan szerint a legutóbbi adatsorok, különösen az, amelyik azt mutatja, hogy a munkanélküli segély iránti kérelmek csökkennek, "de legalábbis nem emelkednek", nem azt sugallják, hogy az amerikai gazdaság recesszióban van. "Nem emlékszem olyan esetre, amikor a recesszió nem járt a munkanélküliség jelentős emelkedésével" – mondta a Federal Reserve előző elnöke, aki szerint a februárban kikerülő januári munkanélküliségi adatok "nagy mértékben tisztázni fogják" a helyzetet. Greenspan kijelentette: véleménye szerint az amerikai gazdaság növekedése jelenleg zéró.
A volt Fed-elnökkel sok londoni elemző nem ért egyet. A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő például Londonban kiadott amerikai hitelfolyamat-elemzéséinek egyik legutóbbi összeállításában azt írta: az amerikai gazdaság irányadó jelzőszámai arra utalnak, hogy az Egyesült Államokban az idei első negyedévben, éves összevetésben 0,5-1,0 százalék közötti ütemben fog csökkenni reálértéken a hazai össztermék (GDP). Ha ez az éves mértékű visszaesés áthúzódik a második negyedévre is, az súlyos recessziót jelentene az amerikai gazdaságban.
A Lehman Brothers globális befektetési csoport szintén Londonban kiadott minapi elemzése szerint a piacok is 100 százalékos valószínűségűre árazzák az amerikai recessziót. A ház ezt a tőzsdéken forgó teljes vállalati részvényállomány árfolyam/eredmény szorzójának képletéből vezette le. Az elemzés kimutatta: az amerikai tőzsdéken a részvényárfolyamoknak az egy részvényre jutó nettó eredményhez mért többszöröse (P/E) jelenleg átlagosan 12,6 a húszévi átlagban mért 16,3-es szorzó helyett, vagyis a piaci szereplők - a Lehman Brothers értelmezése szerint - recessziót előrevetítő, meredek vállalati jövedelemzuhanást áraznak már előre.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege által hetente összeállított felzárkózó piaci helyzetértékelések egyik legutóbbi kiadása két-három negyedévig tartó idei recessziót jósolt az Egyesült Államokban. A Barclays Capital londoni befektetési csoport hévégén kiadott heti felzárkózó piaci elemzése ugyanakkor Kínában jósolta az eddig vágtató gazdaság erős megtorpanását, jóllehet ez távolról sem jelent recessziót. A ház előrejelzése szerint a kínai GDP a 2007-es 11,4 százalék után – amely 12 évi növekedési csúcs volt – az idén már "csak" 8,8 százalékkal fog növekedni.
Jóllehet ez is a kétszerese a világgazdasági növekedésre adott idei londoni jóslatoknak, a Barclays Capital elemzői ezt "jelentős, bár nem példátlan mértékű" lassulásnak nevezik Kína esetében. A ház a kínai gazdaság általa várt hűlését a globális kereslet lanyhulásával és a kínai kormány növekedéslassító, egyben inflációmérséklő célú adminisztratív intézkedéseivel magyarázza.
A nyugati jóslatokkal egybevág a kínai kormány törekvése, hogy a gazdasági növekedést 8 százalékosra korlátozza. Ez idei hivatalos célja is, csakúgy, mint tavaly. Ugyanakkor a Kínai Tudományos Akadémia gazdaságelemző és előrejelző munkacsoportja pénteken 10,8 százalékos előrejelzést tett az idei gazdasági növekedésre. A kínai központi bank decemberben 0,18 százalékponttal – a szokásos 0,27 százalékpontnál kevésbé –, de mindenesetre sokadszor, csak tavaly hatodszor emelte irányadó kamatát a 2006. áprilisban kezdett szigorítási ciklusban, de ennek és más hitelszűkítő intézkedéseknek eddig még nem látszott hatása az infláció és a túlhevült beruházási ütem fékezésében.