Lassulhat
Az egyes nagy súlyú országok egyensúlyi helyzetének alakulása miatt 2005-re 4,2, 2006-ra pedig négy százalékosra mérséklődik a fejlődés. A régiók zömében kedvezően alakul a növekedés, ám közülük is kitűnik az USA és Kína, s kisebb mértékben India, Oroszország és Thaiföld.
Ám számos kockázatot is felsorol a kutatóintézet, olyanokat, amelyek kedvezőtlenül befolyásolhatják a folyamatokat. Első a sorban a nemzetközi olajárak alakulásának rizikója: a drága olaj ugyanis az olajimporttól nagyban függő országok növekedését alaposan visszavetheti - ilyen például az Egyesült Államok.
Kamatlábak, likviditás
Hasonló bizonytalansági tényezőt jelentenek az amerikai kamatlábak, amelyek csökkentik a likviditást a nemzetközi színtéren, s nyomás alá helyezi a finanszírozásra szoruló feltörekvő országokat. A gazdasági egyensúlytalanságot említi az EIU elemzése a következő olyan elemnek, amely kedvezőtlenül befolyásolhatja a világgazdaság alakulását az elkövetkező egy-két évben.
Mint a prognózis rámutat: a világ vezető gazdaságai közül több máig is küzd a kilencvenes évek végi boom idején felhalmozott hiányok hatásaival. Rizikófaktort jelentenek továbbá az árfolyamlépések. S végül, de nem utolsósorban fennáll annak a veszélye, hogy a világgazdasági növekedéshez jelentős mértékben hozzájáruló kínai gazdaság dinamikája jelentősen lefékeződik, ha a gazdaság visszafogására irányuló erőfeszítések nem lesznek eredményesek.