Látták a bajt, de nem szóltak
Az amerikai kongresszus vizsgálóbizottsága bizonyosságot szerzett afelől, hogy a hitelminősítő intézetek vezetői egy ideje tisztában voltak az azóta bedőlt jelzálogpiaci kötöttségű értékpapírok kockázatosságával, mégis kiváló minősítést adtak rájuk. A Fitch, a Moody's és a Standard & Poor's óriási profitokat zsebeltek be az egyre növekvő számú újracsomagolt, majd átcsomagolt instrumentumok minősítésével egészen addig, amíg nőttek a lakásárak az USA-ban. Ez elhallgatta őket a nyilvánosság előtt, miközben a most feltárt belső dokumentumokból kiderült, hogy házon belül tisztában voltak a valós helyzettel.
A válság kirobbanása óta az S&P AAA minősítései több mint kétharmadát csökkentette, a Moody's pedig több mint ötezer jelzálog hátterű értékpapírt értékelt le – derül ki a CNN Money összefoglalójából.
A hitelminősítők tevékenysége kolosszális kudarc – összegezte vizsgálódásuk eredményeit Henry Waxman, a kongresszus reformbizottságának republikánus elnöke. A befektetők milliói bíztak értékelésükben és fektették be pénzüket ezek alapján. Most pedig keresztet vethetnek vagyonuk jelentős részére és az egész pénzügyi rendszer veszélybe került.
A vizsgálatból kiderült, hogy alapvető ellentmondás van a hitelminősítők érdekeltségében, hiszen nem a befektetők, hanem az értékpapír-kibocsátók fizetnek nekik a munkájukért. Utóbbiaknak az az érdekük, hogy minél jobb értékeléseket kapjanak, és sajna a befektetők is azt szeretik hallani, a papírokról, hogy azok milyen óriási hasznot fognak hozni nekik.