Válságforgatókönyvek Izlandon
Az elemzők többsége szerint a szigetország kormánya az IMF-hez fordul majd segítségért, hiszen a válság áthidalásának egyik feltétele az erős árfolyam, ami a jelenlegi helyzetben csupán egy IMF-től kapott segítség útján érhető el - írja a Portfolio.hu.
Az IMF-től származó forrásokból fedezhetnék az ország importszükségletét, segíthetnék a bankrendszer talpra állását és támaszt jelenthetnének az árfolyam számára. Utóbbi különösen fontos, hiszen az elmúlt napokban az izlandi devizapiac gyakorlatilag befagyott, a korona tényleges értékét pedig igen nehéz lenne megbecsülni.
Az izlandi hatóságok közben Oroszországgal is felvették a kapcsolatot, az oroszoktól származó 4 milliárd dollár azonban a súlyos problémák megoldásához nem lesz elegendő - vélik az elemzők.
A gazdaság talpráállása igen hosszú időt vehet igénybe, mivel a bankrendszerbeli problémákon kívül az infláció megugrásával és a munkanélküliségi ráta emelkedésével is számolni kell.
A bankok csak belföldi ügyleteket bonyolítanának
Most, hogy a három legnagyobb izlandi bank is állami tulajdonba került (Kaupthing, Landsbanki, Glitnir), igen valószínű, hogy az állam felügyelete mellett csupán a legfontosabb hazai feladatokat látnák el, illetve összeolvadásuk lehetőségéről sem szabad megfeledkezni.
A bankok előreláthatólag több részlegüket is megszűntetik majd, egyedül a Landsbankinál eddig 550 alkalmazottat bocsátottak el. A pesszimistábbak szerint ezek a bankok egyszerűen megszűnnek majd.
Milyen változások lehetnek a politikai palettán?
A válság miatt minden bizonnyal a politikusok és a pénzügyi vezetők népszerűsége is csökken majd Izlandon, így nem kizárt, hogy a kormány összetétele már a következő parlamenti választásokat megelőzően (2011) változni fog.
Az elemzők szerint ugyanis a válság kialakulásáért az izlandi vezetősek is felelnek, hiszen hagyták, a bankok korlátlan külföldi terjeszkedését és nem tették meg a szükséges lépéseket az árfolyamrendszer összeomlása ellen.
A politikai paletta gyors változásának azonban kicsi az esélye, mivel az emberek még minden bizonnyal az elmúlt napok hatása alatt vannak. A kormány élén jelenleg a jobbközép Geir Haarde Haarde, pártja a balközép szociáldemokratákkal alkot koalíciót.
Közeledés az EU-hoz?
Az, hogy az izlandi kormány és a jegybank sem tudta megfékezni az árfolyam leértékelődését növeli annak esélyét, hogy az eddig euroszkeptikus ország fontolóra veszi a közös fizetőeszköz bevezetését. Ez azonban valószínűleg számos olyan dolog feladására kényszerítené (pl. engedmények a halászati kérdésekkel kapcsolatos brüsszeli egyeztetések során), amelyek mellett eddig erősen kiállt, ezért rövid távon változásra nem is számíthatunk.