Kínában szűrik a külföldieket

2006.12.19. 08:50
A pekingi kormány szakminisztériumi engedélyhez köti, hogy külföldi cég az országban beruházhasson. Az illetékesek túl szigorúak az OECD szerint, és a kormányzati eljárás a kínai cégeknek sem tetszik.

Kína egyre válogatósabb a külföldi beruházások engedélyezését illetően. A pekingi kormányzat néhány hónappal ezelőtt bejelentette, hogy ezentúl csak a kereskedelmi minisztérium engedélyével lehet megvásárolni kulcsfontosságú iparágban tevékenykedő kínai vállalatot vagy jól ismert hazai védjegyet.

A jelentkezők negyedét visszadobták

Az intézkedés hatását máris érezni lehet: az idén bejelentett 15 milliárd dollárnyi, hitelből finanszírozott vállalatfelvásárlás több mint egynegyedére nem kaptak engedélyt az érintett – túlnyomó részben külföldi – beruházók (tavaly mindössze hat százalék volt az elutasított felvásárlási kérelmek aránya). Nemrég az OECD arra figyelmeztetett, hogy a pekingi szigor messze túlmegy a nemzetgazdasági érdekeltségek indokolt védelmén.

A német Schaeffler gép- és autóalkatrész-gyártó cég például azért nem kap engedélyt a Luoyang Bearing Science & Technology golyóscsapágygyár átvételére, mert a kínai illetékesek féltik a Luoyang űrkutatásban is használt találmányait. A világ legnagyobb acélipari vállalata, az Arcelor Mittal a Laiwu Steel Corp. megvásárlásával maradt hoppon, az amerikai Carlyle Group pedig az állami tulajdonú Xugong építőipari gépgyártó csoportot ostromolta sikertelenül.

Lassítani akarnak

A hivatalos álláspont szerint Peking nem ellenzi a külföldi beruházásokat, de az óriási tőkebőség miatt jobban meg szeretné szűrni a jelentkezőket. Ez az ázsiai ország makrogazdasági céljaival is összhangban van: a kormány a következő években az eddigi 9-10-ről átlagosan 7,5 százalékra szeretné lassítani a gazdasági növekedést.

A külföldi cégeket azonban elbizonytalanítja, hogy nem lehet pontosan tudni, mely ágazatok számítanak „kulcsfontosságúnak”. Leginkább a pénzügyi, értékpapír-, távközlési, nehézgépgyártó, elektromos és médiacégek esetében lehet akadályokra számítani, ám a bizonytalanság miatt sok amerikai cég úgy döntött, hogy egyáltalán nem kísérletezik kínai cégek felvásárlásával.

Másfelől a zöldmezős beruházásokat továbbra is tárt kapukkal várják – mutatnak rá a Bloombergnek nyilatkozó elemzők. Igazán nagy kínai vállalatokat eddig sem tudtak megvenni a külföldi érdeklődők, hiszen ezek jórészt állami tulajdonban vannak.

A kínaiak sem örülnek a szűrésnek

A kínai hatóságok szigorát nem csak a külföldi beruházók sérelmezik. Egyes kínai vállalatok – például a New Century Tourism Group szállodalánc – is panaszkodnak amiatt, hogy nehezebben tudnak szövetségre lépni nemzetközi csoportokkal, holott a fejlődéshez szükségük lenne a külföldi partnerek által hozott menedzsmentismeretekre.