Kínát nem lehet megállítani

2006.12.04. 13:44
Erre az évre a 10,4 százalékos kínai GDP-növekedésre lehet számítani. Minden korábbi gazdasági növekedésen túltesz a jelenkori Kínáé.

Kína gazdasága változatlanul évi 10 százalék körüli ütemben növekszik majd. Az elmúlt három év 10 százalékot elérő vagy azt kevéssel meghaladó növekedése alig csökken. Bár a kínai központi kormányzat "csupán" 9,3 százalékos célt tűzött ki 2007-re, de elemzők szerint ezt túl fogják teljesíteni. A Goldman Sachs, a világ egyik vezető gazdaságelemző műhelye szerint jövőre is elérhetik a 9,8 százalékos növekedést, majd 2008-ban a 10 százalékot is.

Autóipari nagyhatalom
Kína 2020-ra a világ első számú autóipari nagyhatalma lesz, megelőzvén a jelenleg az első helyen álló Egyesült Államokat. A kínai kommunista párt politikakutató intézete szerint 2020-ban Kínában a termelés eléri az évi 15 milliót, ennek 60 százaléka személyautó. Az intézet előrejelzése szerint a járműgyártás évente 10 százalékkal fog bővülni a következő esztendőkben. Tavaly a termelés 12,56 százalékkal nőtt 5,71 millióra. Kína tavaly vált nettó exportőrré a személy-és tehergépkocsik terén, kivitele 120 százalékkal 172 800 darabra, 10,9 milliárd dollárra nőtt.

Erre az évre a 10,4 százalék elérésére lehet számítani, bár kínai közgazdászok szerint 10 és fél százalék felett is várható a kínai GDP ez évi bővülése.

A Goldman Sachs aláhúzza, hogy minden korábbi gazdasági növekedésen túltesz a jelenkori Kínáé, hiszen a helyi gazdasági reform kezdete, 1978 óta igen kis hullámzásokkal növekszik az ország gazdasága, és az elkövetkezendő két évben sem törik meg az ütem. Elsősorban a termelékenység terén szerzett előnyökkel sikerül ezt a fejlődést tartósítani, és mostanra a reálgazdaság is rugalmasabbá és piacorientáltabbá vált, mint 10 évvel ezelőtt.

A jövő évi növekedésre vonatkozó becslésénél a kínai kormányzat azért óvatosabb, mert tartományok szerint is meghatározza a növekedési célokat. Mindeközben a tartományokban nem kis veszteségek merülnek fel, mivel a féktelen beruházási boom lelassítására hitelkorlátozásokat, más intézkedéseket hozott a központi hatalom. Egyes kínai közgazdászok véleménye szerint a szigorítás túl erős, ezért fordulhat majd elő, hogy négy év két számjegyű növekedése után jövőre ez egy számjegyű lesz. Az amerikai JP Morgan befektetési csoport is mérsékeltebb, 9 és fél százalékos gazdaságfejlődésre számít Kínában jövőre.