Megkezdődött a nagy elbocsátási hullám

2008.10.24. 13:38
Az amerikai vállalatok már elkezdték az állások leépítését, jóval megelőzve a bankokat. Ez az, amit mindenki el akart kerülni. Európa számára csak most jön a java.

A tengerentúli cégek utolsó negyedévi borús kilátásai, illetve a jövőre várható nem éppen jó körülmények arra sarkallják őket, hogy radikális leépítésekkel és a kiadások visszafogásával menjenek elébe az eseményeknek.

Fűnyíróelv

A legutóbbi adatok szerint az elmúlt héten újabb 15 ezer fővel bővült azok tábora, akik első ízben folyamodtak munkanélküli ellátásért az Egyesült Államokban, így összességében 478 ezer új munkanélküli jelent meg a rendszerben csak a múlt héten.

A fűnyíróelv gyakorlatilag a gazdasági élet minden szegmensében érvényesül, vagyis a Wall Street-i krízis kezd érvényesülni a reálgazdaságban is. Ezek a társaságok ugyanis mind hitelekből bővítették volna tevékenységüket.

A Reuters összeállítása szerint csupán csütörtök reggeltől a következő leépítéseket jelentették be az Egyesült Államokban a teljesség igénye nélkül: A Chrysler 1825 főt bocsát el, miután az első félévben egymilliárd dolláros veszteséget könyvelt el. A Goldman Sachs alkalmazottai 10 százalékát, majdnem 3300 embert küld el. A Xerox 5 százalékos, 3000 fős leépítést jelentett be, szintén az üzleti környezetre hivatkozva. A Merck & Co gyógyszergyár 12 százalékkal csökkentené a munkaerejét, az üzleti modell túlélés érdekében megvalósítandó átalakítására hivatkozva. Az UPS a jövő évre vonatkozó elbocsátási szándékról számolt be.

Most jön Európa

Az amerikai trend jelzi, hogy mire számíthat Európa. Sőt, az öreg kontinens amúgy is kisebb termelékenységű gazdaságát még jobban megviselheti a hitelválság. Az európai GDP a második negyedben csökkent, és a trend a legnagyobb nemzeteknél is erősödni tűnik.

Európában a fogyasztói költések csökkennek, az ingatlanárak és az ipari termelés is mérséklődik. Pénteken az euróövezeti szolgáltatások beszerzőmenedzser-mutatójának vártnál nagyobb romlásáról számoltak be, ezen kívül a brit gazdaság zsugorodó GDP-t jelentett a harmadik negyedre, a Peugeot-Citroen pedig masszív termeléscsökkentési terveket jelentett be.