Kivégezték a főhivatalnokot, Kína már nem mérgez tovább

2007.07.11. 12:50
A kínaiak fogadkoznak, hogy ezentúl ügyelni fognak az élelmiszer-biztonságra. Az export óriási növekedésével egyre nagyobb nyomás nehezedik a kínaiakra, a hatóságok szigorúbb szabályokat vezetnek be. A pekingi olimpia idejére külön biztonsági rendszert alakítanak ki a sportolók ételeinek ellenőrzéséhez.

Egyre több terméket exportálnak Kínából a világ többi részébe, a múlt hónapban például minden eddiginél nagyobb kereskedelmi többlet képződött, csaknem kilencven százalékkal magasabb, mint egy évvel ezelőtt.

Botrányok a világban

Az importőröknek fontos, hogy a termékek biztonságosak legyenek. Az elmúlt hónapokban több olyan eset is volt, amikor Kínából származó termékek bizonyultak mérgezőnek vagy silány minőségűnek. Az állatedeltől a fogkrémekig több terméket érintett a botránysorozat. A mérgező fogkrémeknek halálos áldozatuk is volt, Panamában 51-en veszítették életüket, mert dietilén-glykolt tartalmazott a Kínában gyártott szer. Később az Egyesült Államok néhány diszkontjában is találtak ilyen fogkrémeket, de ott senkinek nem lett baja, a termékeket gyorsan összeszedték a polcokról.

Szintén az Egyesült Államokban az év elején több kutya és macska pusztult el, amikor Kínából importált mérgező állaleledelt ettek. Több mint száz márkát érintett a botrány.

Ígérnek és büntetnek

Kínára nagy a nyomás, hogy javítson az élelmiszer-biztonságon, és az ázsiai ország vezetői most már elismerik, akad javítanivaló. A kínai éelmiszer-egészségügyi és gyógyszer-engedélyezési hatóság elismerte, az élelmiszer-biztonság egyáltalán nem kielégítő az országban. Mentségül hozta fel, hogy viszonylag későn kezdtek el ezzel foglalkozni, és egyelőre nem megfelelő az ellenőrzés, írja a CNN.

A hatóságok bejelentették, szigorítani fogják a biztonsági ellenőrzéseket és betartatják a vállalatokkal az egészségügyi előírásokat. Az élelmiszer-egészségügyi és gyógyszer-engedélyezési hatóság volt vezetőjének keddi kivégzésével is ezt próbálják nyomatékosítani (Cseng Hsziao-jüt korrupciós vádakkal ítélték halálra).

Időt kérnek

A probléma gyökere, hogy a kínai külkereskedelem robbanásszerű bővülését nem követte az élemiszer-biztonsági szabályozás átalakítása, tudósít a BBC Online. Egy múlt héten nyilvánosságra hozott kutatás szerint az országon belüli fogyasztásra szánt élelmiszerek húsz észázaléka nem éri el a minőségi kritériumokat. A gyümölcskonzerveknél és a szárított halaknál volt a legtöbb hiányosság, elsősorban a baktériumok elszaporodása és a különböző adalékanyagok miatt.

A kínai hatóságok azt mondják, időbe telik, amíg sikerül utolérni a nyugati sztenderdeket.

Ilyen előzmények mellett nem véletlen, hogy vannak, akik aggódnak a pekingi olimpia miatt. A kínai kormány azonban megnyugtatásul bejelentette, külön élelmiszer-ellenőrzési rendszert vezetnek be a rendezvény idejére. A sportolók ételeinél a folyamat egészét felügyelik majd az előállítástól a feldolgozáson át egészen az asztalra kerülésig.