Kedden éjjel dühödt rombolásba kezdett egy játékgyárból elbocsátott alkalmazottak egy része a Kína déli részén található Guangdong tartományban, ami az ország egyik exportra fókuszáló könnyűipari központja. A térségben az utóbbi időben elbocsátott munkások többször is tömegesen demonstráltak a gyárbezárások és elmaradt fizetésük ellen.
A héten a 6500 alkalmazottat foglalkoztató Kaida játékgyár Hong Kong-i tulajdonosa több száz dolgozó elbocsátásáról döntött. Az indulatok az AP információi szerint azért szabadultak el, mert a sok éve a gyárban dolgozó munkások egy része keveselte a végkielégítését. Az alkalmazottak és a vezetőség között kezdeményezett tárgyalásokon nem értettek egyet a felek, ezért az érintett munkások felhívására kétezren gyűltek össze az üzemnél mellettük tüntetve.
A tömegből aztán több százan összecsaptak a rendőrökkel és a biztonsági őrökkel, egy rendőrautót felborítottak, és a főkapun keresztül betörtek az épületbe. Korábbi munkahelyükön betörték az ablakokat, és megrongálták a számítógépeket. Az AFP információi szerint öten sebesültek meg az összecsapásokban.
A korábbi években különösen jól ment az amerikai vállalatoknak dolgozó kínai játékgyártóknak, azonban a gazdasági helyzet, a növekvő költségek és a kínai valuta erősödése nem kedvezett a szektornak. 2008-ban számos gyárat bezártak, és októberben a térség egyik legnagyobb játékgyára is becsukta kapuit. Akkor hétezren kerültek az utcára, és napokig demonstráltak az utcákon elmaradt fizetésüket követelve.
A munkahelyek megőrzése érdekében a kínai kormány több tízmillió dolláros gazdasági élénkítő tervvel állt elő, és arra kérte a vállalatokat, hogy lehetőleg kerüljék a tömeges elbocsátásokat, inkább átképzéssel próbálják meg kezelni a helyzetet. Lo Foo-cheung, a Kínai Gyártók Hong Kong-i Szövetségének elnöke szerint ennek ellenére további bezárások és elbocsátások várhatóak a következő hónapokban.