A legnagyobb összegeket a számítógépes rendszerek átállítása, az új árkatalógusok elkészítése, s általában az árakkal és az információkkal kapcsolatos dolgokra kellene kiadni - állítja a tanulmány egyik szerzője, Martin Záklasník. A dokumentumot az ottani pénzügyminisztérium honlapján hozták nyilvánosságra. Záklasník szerint az euróra való átállás az energetikai és a telekommunikációs cégek számára lenne a legdrágább, olcsóbban úsznák meg a kereskedelemmel foglalkozó vállalatok, míg a szolgáltatások és a mezőgazdaság terén lennének a legalacsonyabb kiadások.
Már egy év alatt behozza az árát
Hosszú távon azonban a vállalati szféra számára az euróra való minél korábbi átállás hasznos lenne. A legfőbb hozam az lenne, hogy ezzel ki lehetne iktatni a korona árfolyamváltozásait, s az ezzel kapcsolatos esetleges kockázatokat. Ez a vállalati szférának egy év alatt mintegy 54 milliárd koronát takarítana meg. (Vagyis a "nettó" nyereség 26 milliárd koronát, forintban kifejezve 260 milliárd forintot tehet ki.)
Különösen előnyös lenne az euró bevezetése a nagymértékben exportra dolgozó cseh cégeknek. Ezek jelentős része többségi külföldi kezekben van, s a folyamatosan erősödő korona gondot okoz nekik.
A tanulmány szerzői a számításokat azzal a hipotézissel készítették, hogy mi lenne ha Csehország már az idén bevezetné az eurót. Felmérések szerint a nagyobb cseh vállatok közel 70 százaléka az euró minél előbbi bevezetésének a híve. A cseh kormány azonban egyelőre semmiféle dátumot nem határozott meg az euróval kapcsolatban. Hasonlóan óvatos a jegybank is.
A jegybank elnökhelyettese a tanulmány kapcsán kijelentette, hogy a cseh cégek az euró bevezetésével a korona árfolyamának a kiiktatása által azonban csak mintegy 16 milliárd koronát takaríthatnak meg.
Nem vészes az inflációs emelkedés
A tanulmány szerzői úgy vélik, hogy az euró bevezetésének hatását a háztartásokra előre nagyon nehéz pontosabban lemérni. Számításaik szerint várható, hogy az átlagos árszint mintegy 0,3 százalékponttal azonnal megugrik, vagyis az infláció egyszeri hatásként ennyivel emelkedik, de ezt nem tartják komoly áremelkedésnek. Hosszabb távon azzal számolnak, hogy a csehországi infláció néhány éven keresztül néhány százalékponttal az euróövezet átlagos inflációjának a szintje felett fog alakulni.
A brünni egyetem kutatói szerint az is megállapítható, hogy az euró bevezetésének nem lesz negatív hatása a cseh gazdaság növekedési ütemére.