További Világ cikkek
Egyre nagyobb a népszerűségük a közösségi szájtoknak. A hagyományos - bejelölöm az ismerőseimet - funkciókon kívül már számtalan más jellegű is indult, mi is foglalkoztunk például a banki kölcsönügyleteket helyettesítő oldalakkal, amelyek összehozzák azokat, akik pénzt adnának kölcsön, azokkal, akiknek pénzre van szükségük.
Minden költés nyomon követhető
A Wesabe és a Geezo olyan közösségi szolgáltatásokat tartalmaz, amelyek segítenek rendszerezni a napi pénzügyeket. Nem kell többet exceltáblákba írni, mire mennyit költöttünk. Egyszerűen felvisszük a kártyánk, bankszámlánk adatait a rendszerbe, és utána egy helyen nyomon tudjuk követni összes pénzmozgásunkat. Persze egyelőre csak az Egyesült Államokban működnek ilyen oldalak, itthon nem találkoztunk hasonlóval.
Hasznos funkciójuk az oldalaknak az, hogy a tagok által felvitt adatokból a rendszer különböző összesítéseket, trendeket készít. Ezeket böngészve hasznos információhoz juthat a felhasználó, ami segíti lefaragni a költéseit. A tanácsokat értékelni is lehet, így egy felhasználóról mindig látjuk, általában mennyire hasznosak a tanácsai.
Az oldalak bankszámlánk és hitelkártyánk adatat is megjelenítik, nagyjából úgy, mint egy hagyományos netbank. A hitelkártyaszámlánál például a felhasználó láthatja, pontosan hol és mennyit költött. Ezzel mindig nyomon követhet minden pénzmozgást, és segít visszafogni a költést.
Tanácsok és rendezhetőség
Minden egyes tranzakciónál megjelenik a többi felhasználó tippje. Például ha a sarki élelmiszerboltban vásárolunk kártyával, az alatta lévő linkben elolvashatjuk azoknak a felhasználóknak a tanácsait, akik a bolti vásárlásról, illetve annak olcsóbbá tételéről írtak. A felhasználók véleménye szerint sok hasznos tanácshoz hozzá lehet így jutni.
A felhasználók a különböző tranzakciókat csoportokba tudják gyűjteni, a keresést segítendő pedig címkéket is hozzárendelhetnek. Ha például étteremben vacsorázunk, hozzáadja a hitelkártya-tranzakcióhoz az étterem címkét. A hónap végén erre a címkére kattintva egyből kiderül, mennyit költött valaki étteremre abban a hónapban. A különböző címkékkel így nyomon tudja követni, egy adott termékre vagy szolgáltatásra pontosan mennyi pénzt szánt.
Azt is megnézheti, hogy a többi felhasználó mennyit költ ezekre a termékekre és szolgáltatásokra átlagosan. Sőt el is olvashatja, mit írtak az adott étteremről, vagy éppen melyik boltot ajánlják bevásárlásra. Azt is be lehet állítani, hogy egy hónapban mennyit akar költeni egyes dolgokra, például benzinre. Ha megközelítjük a megadott limitet, a rendszer jelez. És nem kell a telefonszámlákat gyűjtögetni havonta, a telefon címkére kattintva visszakereshetjük, tavaly novemberben mennyit fizettünk.
Célokat is fel lehet állítani, amelyekért érdemes spórolni. Például kiválasztunk egy utazást, mellé írjuk az árát. Ezek után a rendszer mindig emlékeztet, mennyit kell még összegyűjteni, hogy tényleg el tudjunk utazni. Ha vannak felhasználók, akik ugyanazt a célt tűzték ki, megbeszélhetjük velük a tapasztalatainkat, és azt is, hogyan próbálják elérni a célt.
Pénzügyi oldalak lakótársaknak
Olyan oldalak is vannak, ahol lakótársak, kollégiumi szobatársak nyomon tudják követni a közös költségeket. Ilyen például a Buxfer és a BillMonk. Azon túl, hogy mennyit fizetnek rezsire a szobatársak, azt is be lehet jelölni, hogy egyikük fizette hétfőn az ebédet, pénteken emiatt a másiknak kell. Sőt a kölcsönadott könyveket is számon lehet tartani.
A legfontosabb kérdés ezekél a szolgáltatásoknál a biztonság. Hiszen a szolgáltató bankkártyánk és hitelkártyánk adataival operál. A Geezón a honlapon kell beírni a bankszámla- és hitelkártyaadatokat (még a jelszavakat is), a Wesabén pedig egy szoftvert kell letölteni, és ott kell beírni az adatokat. Mindkét rendszerben titkosan kezelik a felhaszáló adatait. Nem is lehet máshogy, hiszen különben senki nem használná a szolgáltatást.
Becslések szerint jövőre már kétmillió háztartás fogja használni ezeket a szájtokat az Egyesült Államokban, tíz éven belül pedig 16 millió háztartás követi majd pénzügyeit a hasonló szolgáltatóknál.