Nem is olyan rossz a magyar költségvetés

2006.12.18. 16:38
Reálisnak nevezik a jövő évi magyar költségvetést és a hiánycsökkentési programot vezető londoni befektetési és gazdaságelemző házak hétfőn kiadott előrejelzései. Egyes vélemények szerint ugyanakkor ha tovább apad a koalíció népszerűsége, Gyurcsány Ferenc riválissal találhatja magát szembe az MSZP vezetői posztjáért folyó kampányban.

Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza hétfőn kiadott 2007-es világgazdasági előrejelzésében azt írta: a magyar költségvetési politika rövid távú hitelessége javult "a nagy vonalakban reális" jövő évi költségvetés tervezetének beterjesztésével. Az EIU ugyanakkor a 2006-ra várt 3,9 százalékos reálnövekedés után még jövőre is 2,6 százalékos GDP-bővülést vár, arra számítva, hogy a költségvetési reform nem lesz olyan mélységű, ahogy a kormány jelezte, a szerkezeti reformok bevezetésének politikai nehézségei és adminisztratív késedelmei miatt.

A ház szerint valószínű, hogy jövőre mind nagyobb ellenállást vált ki az MSZP-n belül a költségvetési reformcsomag, és megvan annak a kockázata, hogy ha a kormány népszerűsége tovább esik, a miniszterelnök kihívóval találhatja magát szembe az MSZP jövő év eleji kongresszusán.

Amennyire ma megítélhető

Ezzel nem minden nagy londoni ház ért egyet. A Goldman Sachs befektetési csoport minap kiadott 2007-es Magyarország-elemzésében azt írta: nagyon csekély az esélye annak, hogy az MSZP 2007-ben megpróbálná eltávolítani Gyurcsányt a miniszterelnöki posztról, és "amennyire ma megítélhető", 2008-ban is 50 százaléknál kisebb erre az esély.

Az EIU is úgy véli, hogy vezetőcsere esetén sem lenne valószínű a költségvetési konszolidációs intézkedések leállítása, mivel a gazdaságpolitikai irány módosítása azonnali válaszlépéseket vonna maga után a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Unió, valamint a nemzetközi hitelminősítők részéről. Az EIU szerint emellett az MSZP politikusai is tudják, hogy ha nem szedik rendbe az állami pénzügyeket, az költségvetési válságot okozhat Magyarországon.

A világgazdaság egészére adott hétfői EIU-előrejelzés szerint a vásárlóerő-paritáson számolt globális növekedés a 2006-ra várt 5,4 százalék után még 2007-ben is eléri a 4,7 százalékot a nagy erőcentrumok, köztük az amerikai gazdaság lassulása ellenére is, főleg a feltörekvő piacok "kivételesen erős" növekedésétől hajtva.

Azerbajdzsán mindenkit legyőz

A cég szerint a legfőbb kockázat erre az előrejelzésre az, ha a vártnál meredekebb amerikai lakóingatlan-árcsökkenés recesszióba viszi az amerikai gazdaságot. Kockázati elemet jelentenek a kínai kormány által a gazdaság lassítására és a "beruházási buborék" kezelésére tett kísérletek is, különösen a KKP jövő októberi, XVII. kongresszusához közeledve.

Kína gazdasági növekedését jövőre 9,6 százalékosra jósolja a jelentés; a világ leggyorsabban növekvő gazdasága ugyanakkor az azerbajdzsáni lesz, 18,0 százalékos várható bővüléssel. Kelet-Európából Észtország került az EIU 200 gazdaságot vizsgáló 2007-es növekedési ranglistájának első tíz országa közé, 8,9 százalékra jósolt GDP-növekedéssel.

A sereghajtó tíz ország között van Olaszország, Németország és Franciaország, 1,2, 1,4, illetve 1,8 százalékos várható jövő évi gazdasági bővüléssel. A sor végén Zimbabwe áll, amelynek az EIU 2,7 százalékos GDP-csökkenést jósol.

Kiújulhatnak

A JP Morgan befektetési csoport londoni irodájának szintén hétfőn kiadott 2007-es előrejelzése az EIU-nál még derűlátóbb a magyar költségvetési pályával kapcsolatban. A ház "jelentősnek" nevezi a 2007-re várható hiánycsökkentést, és szerinte az utóbbi évek "nagyarányú költségvetési elcsúszásai után" a jövő évre megadott deficitcél "nagy vonalakban reális".

Az előrejelzés szerint a JP Morgan 2007-ben a GDP-érték 3 százalékának megfelelő mértékű, "a hivatalos célhoz közeli" csökkenést vár az ESA-szabvánnyal számolt államháztartási hiányban. A cég várakozása szerint Gyurcsány Ferenc jövőre a helyén marad, bár 2007 tavaszán, ahogy a takarékossági intézkedések elkezdik éreztetni hatásukat a háztartások vásárlóerején, kiújulhatnak a lemondását követelő felhívások.

A ház 2006-ra 4,0, 2007-re 2,5, 2008-ra 3,0 százalékos magyarországi GDP-növekedéssel számol.A gyengülő importigény révén az előrejelzés szerint jövőre 5,7 százalékra, 2008-ban 4,7 százalékra csökkenhet a GDP-arányos folyómérleg-hiány a ház által 2006-ra várt 7,1 százalékról, a nettó külső finanszírozási igény pedig az EU-pénzek növekvő beáramlását figyelembe véve jövőre még alacsonyabb, a GDP-érték mintegy 4,5 százaléka lehet.

Kamatot emelni nem kell

A JP Morgan hétfői prognózisa szerint az MNB-nek valószínűleg az infláció 8,5 százalékra várt tetőzése ellenére sem kell tovább emelnie alapkamatát, sőt 2007 közepétől - ahogy az infláció ismét lassulásnak indul - 1,00 százalékpontnyi kamatcsökkentésre nyílik lehetőség.

A BNP Paribas befektetési csoport ugyancsak hétfőn Londonban kiadott 2007-es előrejelzésében azonban ezzel gyökeresen ellentétes monetáris pályát vázolt fel. A ház szerint a meredek inflációs gyorsulás miatt az MNB-nek folytatnia kell a szigorítást, és a jegybanki alapkamat 2007 áprilisában 8,75 százalékon fog tetőzni. A kamatcsökkentés onnantól a költségvetési program végrehajtásának ütemétől függ, de a ház 2007 végén is még 8,50 százalékos MNB-alapkamattal számol, áll a hétfői londoni előrejelzésben.

A cég jövőre az amerikai gazdaság "kemény landolását" várja, 1,6 százalékos növekedéssel a 2006-ra várt 3,2 százalék után. Ennek nyomán a Federal Reserve "drámai mértékben", 2,25 százalékponttal 3,00 százalékra csökkenti vissza alapkamatát, áll a BNP Paribas előrejelzésében.