A drámai figyelmeztetés súlyát növeli, hogy a tavaly indult, de még máig is ható hitelválság, a dollár gyors gyengülése, de különösen az egyre növekvő recessziós aggodalmak már amúgy is megingatták az USA gazdasági fölényébe vetett hitet. Jól mutatja a gazdasági bővülés lassulásával kapcsolatos félelmek erejét az is, hogy a jegybank szerepét betöltő Fed elnöke, Ben Bernanke csütörtöki nyilatkozatában az irányadó kamatláb akár "agresszív" csökkentését sem tartotta kizártnak a növekedés fenntartása érdekében.
Az USA a jelenleg használatos hitelminősítő rendszer 1917-es bevezetése óta AAA besorolású adósnak számít - emlékeztet a Financial Times. A Moody's most közzétett jelentése szerint azonban az idősek és a szegények egészségügyi ellátásával foglalkozó állami Medicare és Medicaid kiadásai olyan tempóban növekednek, hogy az "súlyos nyomás" alá helyezheti a szövetségi költségvetést az elkövetkező években. Az USA leminősítésének pedig komoly következményei lennének a világgazdaságra nézve is, hiszen még mindig az Egyesült Államok hitelbesorolása számít a globális pénzügyi rendszer "horgonyának" - értékelte a helyzetet az intézet egyik vezető elemzője.
Hasonló figyelmeztetést egyébként már a tavalyi év végén megfogalmazott az amerikai kongresszus költségvetési hivatala (CBO). Előrejelzése alapján ugyanis a közegészségügyi kiadások aránya az USA GDP-jében a 2006-os 4-ről 2082-ig 19 százalékra emelkedhet, ha nem sikerül visszafogni a kiadásokat.
Szakemberek szerint egyre nagyobb nyomás nehezedik a politikusokra az egészségügyi reform elkerülhetetlensége miatt, ugyanakkor a közeljövőben mégsem számítanak lényegi változtatásra. Sajátos módon éppen a fentebb említett gazdasági nehézségek, a hitelválság és főleg a recessziótól való félelem tereli el a figyelmet erről a lassan égetővé váló kérdésről. Szükséghelyzetekben mindig háttérbe szorulnak a közép- vagy hosszú távú problémák - mutatott rá Peter Orszag, a CBO igazgatója.
Bernanke Fed-elnök megnyilvánulásai is azt a benyomást keltik, hogy a konjunktúra kérdése jelenleg minden más szempontot maga mögé utasít. Az akár drasztikus kamatcsökkentést sem kizáró múlt csütörtöki bejelentésében a monetáris politika vezetője azt sugallta, hogy az amerikai gazdasági növekedés fenntartása miatti aggodalmak jelenleg még az inflációtól való félelmet is háttérbe szorítják. Bernanke szerint azért sem kell tartani a monetáris lazítás következményeitől, mert a bankok érzékelhetően megfontoltabb hitelpolitikát folytatnak a korábbinál - írja a Reuters.