A pénzügyi válság neheze még hátra van és egy nagy amerikai bank összeomlása is bekövetkezhet a következő néhány hónapban, ahogy az Egyesült Államok problémái súlyosbodnak – nyilatkozta ma az IMF egykori vezető közgazdásza egy szingapúri konferencián. Véleménye szerint még csak a válság felénél járunk és a legrosszabb időszak még csak most következhet – írja a Portfolio.
Nemcsak a közepes bankok lesznek veszélyben az elkövetkezendő hónapokban, de a nagyobb bankok közül is lesz, amelyik áldozatul esik a válságnak – nyilatkozta egy szingapúri konferencián Kenneth Rogoff, aki jelenleg a Harvardi Egyetem közgazdasági professzora és IMF vezető közgazdásza volt 2001 és 2004 között. További konszolidációt láthatunk a pénzügyi szektorban, mielőtt mindez véget ér – közölte, amikor a válság végének első jeleiről faggatták.
A közgazdász meglátása szerint valószínűleg a Fannie Mae és a Freddie Mac sem fog a jelenlegi formájában létezni az elkövetkezendő években. A tegnapi kereskedési napon a két jelzáloghitelező részvényei ismét zuhanórepülésbe kezdtek, miután államosításukról szóló piaci pletykák láttak napvilágot.
Rogoff szerint a válság elején mindenki úgy gondolta, hogy a vagyonos ázsiai és közel-keleti befektetési alapok mindenkit meg tudnak majd menteni: A befektetési bankok ostobaságot követtek el, sok pénzt veszítettek a subprime piacokon, így jó befektetési lehetőségeket kínálnak, az állami befektetési alapok pedig jönnek és sok pénzt keresnek megvásárlásukkal. Azonban a gazdasági környzet kedvezőtlenre fordulásának hatásait nem gondolta végig senki. A pénzügyi rendszer mérete igencsak megduzzadt, szükséges, hogy kisebb legyen.
Emellett Rogoff bírálta a FED kamatpolitikáját is, véleménye szerint ugyanis az amerikai jegybank nem tette jól, hogy ilyen drámai mértékben csökkentette az alapkamatot. Az agresszív vágási sorozat következtében ugyanis az elkövetkezendő években inflációs problémákkal nézhet szembe az Egyesült Államok.