Gazdasági háborút emlegetnek moszkvai lapok Oroszország bejelentését kommentálva, miszerint január 1-jétől exportvámot vet ki a Fehéroroszországba irányuló olajszállításaira
Az orosz kormány az egyéb relációkban szokásos, tonnánként 180,7 dolláros exportvám bevezetését helyezte kilátásba Fehéroroszország viszonylatában. Ez csapást mérne az egy évtizede az öt posztszovjet állam között létrejött vámuniós megállapodásra, nem beszélve az orosz-fehérorosz föderációs tervekről - mutattak rá az orosz újságok.
Régi megállapodások
Az 1995-ös megállapodás előirányozta, hogy Fehéroszország megosztja Oroszországgal a büdzsébevételeit, amelyek a vámmentesen kapott orosz olajból fehéroroszországi finomítókban készült termékek nyugati kivitelének megvámolásából folynak be. Az osztozkodás módjában azonban Minszk és Moszkva mind ez ideig nem tudott megegyezni. Oroszország a fehérorosz olajvámbevételek 85 százalékát követeli. A Vedomosztyi szerint Fehéroroszország 3-3,5 milliárd dollárral nem számol el. Ennek a bevételnek az elvesztése nagyobb érvágás lenne Fehéroroszország számára, mint a mintegy 3 milliárd dolláros többletköltség, amit az orosz gáz árának megnégyszerezése jelentene - mondta egy moszkvai elemző.
Az orosz állami ellenőrzésű Gazprom azzal fenyegette fehérorosz partnerét, a Beltransgazt, hogy a jövő évben ezer köbméterenként 200 dollárra emeli a neki szállított gáz árát a jelenlegi 46-ról. Ezt az árat a Gazprom csak akkor lenne hajlandó mérsékelni, ha megkapná a Beltransgaz legalább 50 százalékát, ellenőrzése alá vonva a Fehéroroszországon át Európába vezető gázfőcsöveket.
Az olajcsata külön csata
A Kommerszant szerint az olajvámvita akkor is kereskedelmi háborúval fenyegetne Oroszország és Fehéroszország között, ha gázügyben megállapodásra jutnának. Széles körű gazdasági háborúról cikkezett a Nyezaviszimaja Gazeta is. Igaz, egy névtelenségbe burkolózó orosz hivatalnok szerint 70-30 százalékos osztozkodásban még mindig meg lehetne egyezni január 1-jéig.
Fehéroroszországon át halad a Druzsba (Barátság) olajvezeték valamennyi ága (hosszabb vagy rövidebb szakaszon). A Druzsbán keresztül áramlik az orosz olaj Magyarországra is - jegyezték meg moszkvai megfigyelők. Lukasenko belorusz elnök is erre utalt már novemberben, amikor kijelentette: országa kárpótlást fog kérni, ha Moszkva emeli az árakat. "Moszkvának fel kellene végre ismernie, hogy Fehéroroszország milyen nagy mértékben hozzájárul az orosz szövetséges biztonságához, és milyen alapvető szerepet játszik az orosz termékek európai piacokra juttatásában"- mondta a politikus.