A pocsék januárt mi követi a tőzsdéken?

2009.02.03. 07:55
A vezető indexek eséssel zárták az év első hónapját, márpedig egy amerikai hiedelem szerint ez esést valószínűsít az év egészét tekintve is. Az egyetlen reménysugár, hogy nagy gazdasági válságok idején megbízhatatlan a "január-barométer" is.

A részvénypiacok januári teljesítménye a Wall Streeten ismert bölcsesség szerint azt jelzi, hogy az év hátralévő részében sem lesz tartós áremelkedés a részvénypiacokon. A Dow Jones ipari átlag és az S&P-500-as index egyaránt nyolc százalék feletti eséssel zárta a hónapot, s a vélekedés szerint amilyen a január, olyan lesz az egész év. Kiváló példa volt erre 2008, amikor a két index 4,8 százalékos csökkenést tudott összehozni az év első hónapjában, s az év egésze ezután katasztrófába torkollott.

A statisztikákat böngészők között persze mindig akad olyan, aki optimista tud maradni. Egyrészt a "január-barométer" megbízhatósága a statisztikák alapján igencsak megkérdőjelezhető. Ha a január áremelkedést hozott, akkor 70 százalékban az év hátralévő része is pluszos lett az egészen az 1800-as évekig visszavezethető adatok szerint, viszont a csökkenő januári árfolyamokat csak 49 százalékban követte további esés az év hátralévő részében. Az 1940-es évek után mindenesetre drasztikusan javult a januármutató hatékonysága, amit sokan a változó amerikai adótörvényekkel magyaráztak. Másrészt a mutató megbízhatósága pont a mostanihoz hasonló válsághelyzetben lett rossz. Az 1929-es összeomlást követő három-négy évben ugyanis folyamatosan pontosan az ellenkezője történt annak, mint amit az év első hónapja jelzett.

Budapesten még ennyire sem vezet eredményre, ha valaki a januári árfolyam-alakulásokból szeretne az év egészére vonatkozó következtetéseket levonni, a mutató találati aránya mondhatni, pocsék. A BUX januárban általában nem teljesített túl rosszul, és még ha csökkent is az értéke, nem volt igazán jelentős. Ez alól kivétel az 1998-as hétszázalékos és a 2008-as tízszázalékos esés, mindkét évben összeomlás követte a kedvezőtlen januári trendet. A mostani január ebből a szempontból siralmasra sikeredett, a BUX kilencszázalékos csökkenése katasztrófát sejtet az év hátralévő részére is.

Egy másik hiedelem is befuccsolt az idén, de csak New Yorkban, Budapesten nem. Eszerint a kisebb kapitalizációjú (forgalmú) részvények januárban rendszerint felülteljesítik a blue chipeket (a nagyobb, kedveltebb, jobban forgó részvényeket). A "small cap" papírokat reprezentáló Russel 2000 index az év első hónapjában több mint 10 százalékkal esett, s ezzel alulteljesítette az S&P-500-at és a Dow Jones ipari átlagot is. Ugyanakkor Pesten a BUX-ot felülteljesítette a kisebb papírokat reprezentáló BUMIX (ez utóbbi csak egy százalékot esett). Persze ennek oka elég egyszerűen megfejthető, csak meg kell nézni, mit csinált a BUX ballasztja, az OTP.