Hozzánk képest Prága egy álom

2008.02.04. 07:03
Az utóbbi időben - gyenge makrogazdasági mutatóinknak hála - hazánk nem tartozik a nagy elemzőházak kedvencei közé. A szűkebb régión belül egyre inkább a cseh és a lengyel piac a favorit, ezért érdemes arrafelé körülnézniük azoknak, akik szeretnék befektetéseiket diverzifikálni, vagy csak követik az alapok pénzmozgását, mert úgy gondolják, "jobb együtt kocogni a csordával".

Erős gazdasági növekedés, alacsony államadósság, kézben tartott költségvetés, dinamikus exportbővülés és 3,5 százalékos jegybanki alapkamat - csupa olyan dolog, amiről mi csak álmodozni tudunk. Ennek fényében nem meglepő, ha szinte egyöntetűen a cseh piac felülsúlyozását ajánlják a hozzáértők. De milyen részvényeket is érdemes ott keresni?

Első jelöltünk a Pegas Nonwolens részvénye, ez a társaság textilpelenkák és betétek előállításával foglalkozik. Saját területén Európa második legnagyobbja, túlvan egy sikeres tavalyi részvénykibocsátáson, és egyértelműen az elemzők egyik kedvence. Tavaly nyáron sikeresen újrastrukturálta adósságállományát, és elindított egy jelentős kapacitásbővítési folyamatot, ezzel kiszámíthatóvá tette magát. Piaca dinamikusan bővül, piaci részesedése sem csökkent az utóbbi időben.

Előzetes rendelésállománya ez évi gyártási kapacitásának 95 százalékát leköti, és a következő ütemben, 2010-ig további 45 millió eurót szándékozik a termelés bővítésére költeni. A fő alapanyagának számító polietilén és polipropilén ára ugyan emelkedett, de ezt a növekedést sikeresen kompenzálta a végtermékek árainak emelésével. Ez évi várható adózott eredménye alapján, a jelenlegi 670 korona körüli árfolyammal számolva 8 körüli P/E adódik, ami, figyelembe véve a nyereségbővülés ütemét, 40 százalékos felértékelődési potenciált jelenthet. A részvényesek között pénzügyi befektetőket és alapokat találunk, ezért joggal feltételezhető, hogy ezek a paraméterek előbb-utóbb egy szakmai befektető figyelmét is felkeltik.

Egy másik tipp a cseh árammogul, a CEZ részvénye. Az utóbbi időben feltűnő aktivitás jellemzi a céget a kelet-közép-európai térségben. Csehország mellett jelentős érdekeltségekkel bír Romániában, Bulgáriában, és újdonsült Mol-részvényesként megjelenését tervezi a magyar és szlovák áramtermelő piacon is. A 67 százalékban állami tulajdonú társaság részvényeinek árfolyamát nemcsak a nemzetközi kataklizma tiporta a porba, hanem a fő tulajdonos eladási szándéka is, aki 7 százaléknyi részvénypakettet kínál.

A nagy zuhanásra való tekintettel a cseh állam egyelőre kivár, úgy tűnik, hogy 1300 korona alatt nem akarja elkótyavetyélni a csomagot. A másik oldalon papírjainak legkitartóbb vásárlója maga a CEZ, a célul kitűzött 10 százaléknyi pakettnek még hiányzik az ötöde. A 2008-ra várható 85 koronás egy részvényre jutó eredmény és a jelenlegi 1170 korona körüli árfolyamból adódó 14-es P/E mutató, bár nem tekinthető alacsonynak, a szektortársakkal egybevetve kedvezőnek mondható.

A jövőre nézve biztató a történelmi magasságok környékén tanyázó áramár határidős jegyzése, a további hozzáadott értéket teremtő belső átszervezési folyamat és a stabil osztalék (az osztalékhozam 2007-re 3,5 százalék). Az év végi célárakat ismerve 25-30 százalékos drágulást várnak az elemzők a részvénytől, és elsősorban a hosszabb távra gondolkodóknak ajánlják, továbbá azoknak, akik a mostanihoz hasonló viharos időszakokat unalmas, de fundamentálisan stabil papírokban kívánják átvészelni.

Ha azonban valaki a Zentiva gyógyszergyárral kacérkodik, csak óvatosan. Az utóbbi időben csúnyán megtépázott részvény az elmúlt napokban viszonylag jól teljesít, de az október végi szánalmas eredményt és profit warningot még nem heverte ki teljesen az elemzőtársadalom. A legfontosabb piacain rendre alulteljesített (Csehország, Románia, Törökország), köszönhetően a gyógyszerpiaci árszabályozásnak és a fokozódó versenynek. Érdemes megvárni a társaság február 14-i gyorsjelentését, és csak a tendenciák érezhető javulását észlelve belevágni egy nagybevásárlásba.