További Világ cikkek
A csaknem ötezer brit vállalat bevonásával elvégzett felmérés azt mutatja, hogy az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság feldolgozó és szolgáltató szektorainak egyes mutatói "történelmi mélységekben", az 1990-es évek elejének recessziója óta nem látott szinteken járnak, és ha a jelenlegi folyamatok fennmaradnak, a brit gazdaságot "már csak egyetlen negyedév választja el" a technikai recessziótól.
David Kern, a BCC gazdasági tanácsadója a felméréshez fûzött kommentárjában úgy fogalmazott, hogy a második negyedévi eredmények a brit gazdaság kilátásainak "vészjósló romlását" mutatják, Nagy-Britannia most már a recesszió súlyos kockázatával kénytelen szembenézni. Kern szerint a második negyedévi irányzatok folytatódása esetén a brit gazdaság összkibocsátása legalább egy vagy két negyedéven át mínuszban lesz. A BCC tanácsadója hozzátette: a kilátások "komorak", és a kamarai szövetség véleménye szerint a korrekciós idõszak "hosszabb és rondább" lesz az eddig vártnál.
A kamarai szakértõ alig burkoltan monetáris enyhítésre szólította fel a Bank of Englandet, mondván: a növekedésre azonnali veszélyt jelentõ tényezõk komolyabb aggodalomra adnak okot, mint a magasabb infláció kockázata, mivel a feldolgozó és a szolgáltatási szektor pénzügyi egyenlegeinek egyidejû meredek romlása növeli egy súlyos hitelpiaci válság veszélyét. David Kern szerint a Bank of England pénzügypolitikai tanácsának vissza kell utasítania a kamatemelést szorgalmazó "oktalan felhívásokat", és ha a bérkiáramlási nyomás a jelenlegihez hasonlóan alacsony marad, meg kell fontolnia a közeljövõbeli kamatcsökkentés lehetõségét.
Nagy-Britanniában a tizenkét hónapra számolt infláció májusban 3,3 százalékos rekordra emelkedett az áprilisi 3,0 százalékról – a hivatalosan kijelölt cél két százalék –, de a Bank of England egyelõre nem nyúlt jelenleg 5 százalékos alapkamatához. A brit gazdaságra nagy londoni elemzõ házak is rendkívül komor elõrejelzéseket adtak az elmúlt idõszakban, de a BCC keddi prognózisa az elsõ, amely ennyire nyíltan kimondja a recesszió kockázatát.
A Centre for Economics and Business Research (CEBR) – az egyik legnagyobb, nem befektetési banki jellegû londoni gazdaságelemzõ intézet – múlt héten kiadott éves elõrejelzése szerint a brit GDP-érték az idén 1,7 százalék körüli ütemben növekszik a tavalyi 3,1 százalék után, de az igazán siralmas év 2009 lesz, amikor a ház elemzõi mindössze 1,3 százalékos brit gazdasági növekedést várnak; ez másfél évtizedes mélypont lenne.
Ennél is borúlátóbb a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminõsítõ, amely Londonban kiadott új negyedéves világgazdasági elõrejelzésében azt írta: a brit gazdaság az idén a tavalyi ütemnek kevesebb mint a felével, 1,5 százalékkal fog növekedni, és a bõvülés 2009-ben várhatóan 1,1 százalékra lassul tovább. A Fitch a világ legnagyobb gazdaságára, az amerikaira sem adott derûlátóbb elõrejelzést. A hitelminõsítõ szerint az eddigi makroadatok arra mutatnak, hogy az Egyesült Államok az elsõ félévben elkerülte ugyan a recessziót, továbbra is valószínûsíthetõ azonban ennek bekövetkezte 2008 folyamán, ugyanis az elõzõ negyedéves elõrejelzés óta még nagyobbak lettek az amerikai növekedésre nehezedõ terhek.
A ház az idei egész évre 1,1 százalékos amerikai GDP-növekedést vár a tavalyi 2,2 százalék után, és 2009-re szóló amerikai növekedési prognózisát az eddigi 1,7 százalékról 1,5 százalékra rontotta.