Az egész világ recesszióba süllyed

2008.12.29. 16:34
A II. világháború vége óta először a világgazdaság egésze recesszióba süllyed 2009-ben, áll londoni elemzők minden eddiginél komorabb előrejelzéseiben, amelyek szerint a jelenség kevés kedvező velejárója közé tartozik az olajárak további drasztikus csökkenése. Több citybeli elemző 3 százalékos magyar gazdasági visszaesést valószínűsít jövőre.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - által Londonban már előzetesen ismertetett, 2009 januárjára szóló átfogó havi világgazdasági prognózis szerint vásárlóerő-paritáson számolva a globális GDP-érték jövőre ugyan 0,7 százalékkal növekedni fog a 2008-ra becsült 3,4 százalékos bővülés után, a kereskedelmi feltételeket jobban tükröző piaci árfolyamok alapján számítva azonban 0,4 százalékos világszintű gazdasági visszaesés várható 2009-ben. A cég szerint ilyesmire a háború vége óta nem volt példa.

Visszaesés mindenhol

E számítási módszerrel mérve az EIU 2008-ra még 2,4 százalékos globális növekedést vár a tavalyi, szintén piaci árfolyamon számolt 3,9 százalékos világgazdasági bővülés után. A ház az amerikai gazdaságra reálértéken 2 százalékos GDP-csökkenést jósol 2009-re, és 2010-ben is mindössze 0,7 százalékos növekedést vár az Egyesült Államokban.

Az EIU azt jósolja, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve 2010 első negyedéig érvényben tartja a december 16-án kialakított, 0-0,25 százalék közötti szövetségi napikamat-célsávot - ami gyakorlatilag zéró jegybanki kamatpolitikának felel meg -, és akkor fél százalékra visszaemeli az irányadó kamatot, de ha a recesszió hosszabb lesz a vártnál, a cég szerint akár 2011-ig is kitolódhat az amerikai pénzügypolitika normalizálása.

Az euróövezetben az EIU londoni elemzői 1,2 százalékos GDP-visszaesést várnak 2009-ben, és 2010-ben is mindössze 0,5 százalékra élénkülő növekedéssel számolnak a várhatóan továbbra is rendkívül szűkös hitelkínálati környezetben. Ennek alapján a cég azzal számol, hogy az euróövezeti jegybank (EKB) két, egyenként 0,75 százalékpontos kamatcsökkentést hajt végre 2009 első felében, a jelenlegi 2,5 százalékról 1,00 százalékra süllyesztve az irányadó refinanszírozási kamatminimumot.

A régióban is recesszió lesz

Az európai átalakuló térségen belül az EIU londoni elemzői a balti köztársaságokban különösen súlyos visszaesést várnak: az országcsoport összesített GDP-értéke már az idén is átlagosan 0,1 százalékkal visszaesik, jövőre azonban a ház 4,5 százalékos GDP-zuhanást jósol a három országnak.

A visegrádi négyeket - köztük Magyarországot -, valamint Szlovéniát tartalmazó közép-kelet-európai térségben az EIU az idei 5,3 százalékos növekedés után jövőre 1,4 százalékos bővülést vár, külön számszerű előrejelzés nélkül megjegyezve, hogy a magyar gazdaságban 2009-ben recesszió valószínű.

A globális recessziós környezetre tekintettel az EIU drasztikusan, az előző prognózisban szereplő 65 dollárról 35 dollárra csökkentette 2009-re szóló átlagos olajár-előrejelzését - az irányadó típusnak számító Brent olajkeverék hordónkénti árát alapul véve -, megjegyezve, hogy 2009 első negyedében 25 dolláros hordónkénti átlagos olajár-mélypontot vár.

A ház 2008-ra még 97 dolláros átlagos olajárat jósol, tekintettel a nyári, 150 dollárt közelítő csúcspontra.

Összeomlott az olajár

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató Londonban kiadott világgazdasági előrejelzése szerint az olajárak "összeomlása" nyomán - 1955 óta először - éves szintre számított defláció várható ebben a hónapban az Egyesült Államokban.

A cég 2009-re 1,6 százalékos amerikai, és 1,8 százalékos euróövezeti GDP-visszaesést jósol reálértéken. A JP Morgan elemzői Magyarországon ugyanakkor 3 százalékos gazdasági visszaesést várnak 2009-ben, és Csehországban is 1 százalékos GDP-csökkenéssel számolnak.

A ház - az EIU-hoz hasonlóan - szintén 1,00 százalékig csökkenő euróövezeti jegybanki kamatot valószínűsít 2009 közepére, és azt jósolja, hogy az EKB-alapkamat 2010 júniusáig ezen a szinten marad.

Magyarországra a 4castweb, az egyik vezető londoni gazdasági előrejelző és elemző cég is 3 százalékos GDP-csökkenést jósolt év végi prognózisában. A ház megjegyezte, hogy erre az előrejelzésre "csak lefelé mutató kockázatok" hatnak, és ha a járműipari, valamint az elektronikai szektor gondjai eszkalálódnak, és az euróövezeti gazdaság a vártnál is gyengébben teljesít, akkor a magyar GDP-visszaesés még nagyobb mértékű lehet.