Az orosz gazdaság a vásárlóerő-paritáson számolt GDP nagyságát tekintve a hetedik helyre került a világon, megelőzve Franciaországot, Olaszországot és Brazíliát - közölte Alekszej Kudrin miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter a Troika-Dialog orosz befektetési bank által szervezett konferencián Moszkvában.
A vásárlóerő-paritást nem számítva Oroszország a tizedik helyen áll, a GDP értéke tavaly 1270 milliárd dollár volt. Az orosz gazdaság 2007-ben a legfrissebb becslések szerint 7,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi 7,4 százalék után, és az elkövetkező három évben 6,5-7 százalékkal bővül - tette hozzá. Idén a legóvatosabb becslés szerint is legalább 14 százalékkal nő a beáramló külföldi működőtőke értéke.
Tavaly 47 milliárd dollár érkezett az országba, ugyanannyi, mint Kínába, ami az orosz GDP 3,7 százalékának felel meg. Kudrin ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Oroszország a stabilitás szigete a globális pénzügyi viharok közepette. Miközben számos fejlett ország jelentős költségvetési vagy külkereskedelmi hiánnyal küszködik, vannak gyorsan fejlődő államok, amelyek komoly szufficitet halmoztak fel.
Változóban van a világ rendje és változnak a gazdasági erőviszonyok, mondta Kudrin, aki beszédében külpolitikai irányváltást szorgalmazott a stabil befektetői környezet megteremtése érdekében. A megjegyzés a Putyin elnök által folytatott offenzív politika közvetett bírálatának tekinthető, noha a vezetésen belüli politikai nézeteltéréseket szinte sohasem szokták szellőztetni.
Az ország gazdasága szerinte az elkövetkező nyolc évben innovatív jellegűvé válik és képes lesz arra, hogy versenyképes árukkal lépjen a világpiacra, s véleménye szerint ez elegendő ok arra, hogy a gazdaságilag legfejlettebb országok csoportját - egyebek között Oroszország, Brazília, India és Kína bevonásával - a jelenlegi hétről 13-14 tagúvá bővítsék.