Putyin elnök lenyomta a Shellt

2006.12.12. 07:51
A Shell olajtársaság ellen indított orosz hatósági hajsza eredményesnek bizonyult. A vállalat átengedi a többségi pakettet a Gazpromnak a szahalini beruházásban. Ez volt az utolsó kizárólag külföldi tulajdonú, oroszországi energetikai projekt.

A jelenlegi 55 százalékról 25 százalékra csökkenti részesedését a világ legnagyobb cseppfolyósítottföldgáz (LNG)-beruházásában, a 22 milliárd dolláros Szahalin–2 projektben a brit–holland Royal Dutch Shell Plc. A projektet lebonyolító Sakhalin Energy Ltd.-ben a Mitsui & Co. 25 százalékkal, a Mitsubishi Corp. 20 százalékkal rendelkezik.

Eddig ez volt az egyetlen kizárólag külföldi tulajdonban levő jelentős energetikai projekt, egyben legnagyobb külföldi beruházás Oroszországban. A 9,6 millió tonna évi kapacitású első oroszországi LNG-gyártó üzem már csaknem teljesen készen van.

Ellehetetlenítették

A Shell ellen az utóbbi hetekben több vizsgálatot is indítottak az orosz hatóságok, élükön a környezetvédelmi hivatallal, amely a Kreml legújabb fegyvere az idegen tőke visszaszorítására. A cég által korábban elnyert engedélyeket sorra visszavonták, gyakorlatilag lehetetlenné téve az építkezést.

Az állami tulajdonban levő Gazprom már rég szemet vetett a Szahalin mentén lévő hatalmas tenger alatti olaj- és gázmezőkre, amelyek ideális helyen vannak Ázsia növekvő energiaigényének kielégítéséhez. A Kreml egyre határozottabban törekszik a kulcsfontosságú ágazatok állami ellenőrzés alá helyezésére és a külföldi befektetők kiszorítására az általa stratégiainak minősített területekről, s a legnagyobb hasznot hozó energiahordozó- és nyersanyagkitermelésből.

A Gazprom már korábban kifejezésre juttatta érdeklődését a szahalini projekt iránt, és a veszélyt érzékelő Shell 2005-ben meg is állapodott vele abban, hogy 25 százalékot átenged neki a Szahalin–2-ből, cserében az északi-sarkköri Zapolarnoje mező 50 százalékáért. Az oroszok azonban visszatáncoltak, nyilván arra számítva, hogy kedvezőbb feltételeket tudnak kiharcolni – ami sikerült is. A japán tulajdonosok akkor döntenek saját pakettjükről, ha megismerik az egyelőre nem nyilvános megállapodást.

Nyomul Európában

A Gazprom a jelenlegi 25-ről 30 százalékra kívánja emelni európai gázpiaci részesedését, ennek érdekében főleg a tárolásban, szolgáltatásban és az energiacégekben szeretne részesedéshez jutni. Tározókat kíván építeni Belgiumban, a balti államokban és Magyarországon is.

Ausztriával, amelynek gázszükséglete háromnegyedét adja, megállapodott, hogy 250 millió euró összegű beruházással létrehozzák Közép-Európa második legnagyobb gáztárolóját. Nagy-Britanniában 2010-ig 4-ről 10 százalékra tervezi növelni gázpiaci részesedését, emellett megvette az ország legnagyobb magántulajdonban levő gázszolgáltatóját, a Pennine Natural Gast.

Németországban, ahol a szükségletek harmadát a Gazprom fedezi, már ellenőriz egy 1830 kilométeres gázvezetéket. Olaszországban a fogyasztás harmadát biztosítja és a jövő év elejétől közvetlenül is árusít gázt az országban, a szlovák gázvezeték-hálózatban a Ruhrgas-zal és a Gas de France-szal együtt 49 százaléka van.