További Világ cikkek
Az olaj és földgáz árának elmúlt években tapasztalt meredek emelkedése olyan alternatív energia lehetőségek felkutatása felé fordíthatja a világ figyelmét, mint a szén. A szén egészen az 1960-as évekig az elsőszámú energiaforrás volt a világon, majd először az olaj, illetve azt követően a földgáz és a nukleáris energia megjelenésével fokozatosan veszített vezető pozíciójából.
A szén iránt a legnagyobb keresletet világszerte a villamos energia termelők támasztják, az egyes országok szerinti lebontásban pedig ahogy több nyersanyagnál már megszokhattuk, Kína áll az élen. A legnagyobb kitermelők között szintén Kínát találjuk az első helyen, és csupán a negyedik legnagyobb szereplő helyén van változás. Ausztrália kitermelése ugyanis jelentősen meghaladja annak fogyasztását, így nem is csodálkozhatunk azon, hogy az országot a legnagyobb exportőrök között tartják számon.
A szén piacán az árfolyam alakulásának tekintetében (miután a szén piacán továbbra is a fizikai kereslet-kínálat viszonyok az ármeghatározók) fontos a kereslet-kínálati viszonyok alakulása, melyek az elmúlt években szűkös piacról árulkodnak. Így az esetleges kínálati kiesésektől való félelmek az egyéb nyersanyagoknál már tapasztalt árfolyam emelkedéshez vezethetnek a szén esetében is.
Mi szól a szén mellett?
A szén energia fogyasztásból kihasított részesedésének növekedése mellett több érv is szól. A szén esetében jóval magasabb szinten álló (és a távol keleti feszültségektől távol helyezkedő) bizonyított készletekről árulkodnak a statisztikák. Bár a szén árfolyamában is tetten érhető volt az emelkedés az elmúlt években, az olaj és földgáz átlagos éves árfolyama ennél nagyobb mértékű emelkedést mutatott. A szén trónfosztásakor az energiahordozó elleni érvként a nagyfokú környezetszennyezést hozták fel, mely az új és a folyamatban levő technológiai fejlesztéseknek (Clean Coal Technologies) köszönhetően már nem jelentenek problémát.
Esik a kínálat
A szén iránti növekvő igény mellett az árfolyam 2008-as emelkedéséhez a következő tényezők járulhatnak hozzá: Kína, az ötödik legnagyobb szén exportőr a hóviharok és nagy hideg miatt felfüggesztette a szén kivitelét az országból, a világpiaci túlkereslet állapota felé billentve a mérleg nyelvét. Ausztráliában, mely a második legnagyobb exportőr, áradások lehetetlenítették el egyes bányák működését, így azok nem tudnak megfelelni a korábban szerződésben vállalt termelési kötelezettségeiknek. A BHP Billiton bejelentette, hogy az elkövetkező hat hónapban csökkentett szén kitermeléssel tudja működtetni bányáit, emellett azonban a Xstrata és a Macarthur is lezárta, vagy csökkentette kitermelését. A Merrill elemzői szerint az ország éves szén exportjának 8 százalékát veszítheti el az áradások miatt.
A negyedik legnagyobb exportőrnél, Dél-Afrikában energiaellátási problémákkal küzdenek a bányák, az energiaszolgáltató Eskom bejelentése szerint az energia krízis 2012-re futhat csúcspontjára. Az energia ellátási problémák a rossz minőségű, nedves szén negatív hatásaival magyarázható, a hírek szerint az Eskom a helyzet stabilizálása érdekében a következő három hónapban 5.4 millió tonna szenet fog vásárolni.
Mit mondanak az elemzők?
A korábban előrejelzettnél nagyobb emelkedést várnak 2008-ban a szén piacán a JP Morgan elemzői. A növekvő indiai kereslet és a kínálati oldali problémák miatt az elemzők korábbi 70 dolláros célárukat (erőművekben felhasznált szén) 90 dollárra emelték. Az acéliparban felhasznált szénre vonatkozó várakozás a korábbi tonnánkénti 120 dollárról 140 dollára emelkedett. Indonézia legnagyobb szén exportőre, a PT Bumi Resources szerint a szén ára további 60 százalékkal emelkedhet ebben az évben. Az erőművekben használt szén 125-150 dollárig emelkedhet tonnánként a társaság várakozása szerint.
A UBS szerint a növekvő ázsiai kereslet és kitermelési problémák miatt az acéliparban felhasznált szén ára idén 145 dolláros átlagos értéket érhet el, míg 2009-ben 135 dollárt.