Küzd az ukrán jegybank a zuhanó hrivnya ellen

2008.12.19. 15:03
Tíz napot ad az ukrán jegybanknak az államfő arra, hogy stabilizálja az elmúlt hetekben zuhanó hrivnya árfolyamát, és bejelentette azt is, hogy teljes állami ellenőrzés alá vonják a kereskedelmi bankok dollárvásárlását a hrivnya gyengülésének elkerülése érdekében – számol be a Reuters.

Viktor Juscsenko államfő mai sajtótájékoztatóján azt hangsúlyozta, hogy az államnak elegendő devizatartaléka van a 2009-es devizában felmerülő államadósság törlesztésére (ebben az IMF-kölcsön segít) és jelezte azt is, hogy a jegybank által jelzett 15 milliárd dollár harmadát teheti majd csak ki a ország jövő évi folyó fizetési mérleg hiánya.

Tegnap az ukrán miniszterelnök arra szólította fel az államfőt, hogy távolítsa el a jegybankelnököt posztjáról a hrivnya zuhanására hivatkozva. Ma Juscsenko azt közölte, hogy nem hagyja, hogy befolyásolják döntésében. A tíz napos ultimátum a hrivnya árfolyamának stabilizálására mindenesetre igen érdekes a mostani feszült piaci helyzetben.

Az ukrán jegybank tegnap az egynapos refinanszírozási ráta 17 százalékról 18 százalékra, ma 22 százalékra emelésével, illetve ma a devizatartalékaiból egy kisebb intervencióval igyekezett visszaerősíteni a szerdán és csütörtökön a dollárral szemben 18 százalékot zuhanó hrivnyát. Ma délelőtt azonban az árfolyam még az "elfogadhatatlanul gyengének" tartott 9,0-es szintnél kissé magasabban mozgott a tegnapi 9,78 körüli szint után. Aztán a ma bejelentett újabb refinanszírozási kamatláb-emelés után komoly, 10 százalékos hrivnya-erősödés bontakozott ki 8,25-ig.

A Credit Suisse elemzői a Bloomberg összefoglalója szerint arra számítanak, hogy a hrivnya még mintegy 20-25 százalékot zuhanhat a dollárral szemben. Ezt a jegybank azért nézheti csaknem teljesen tehetetlenül, mert egyrészt alacsonyak a devizatartalékai, másrészt az IMF-től kapott 16,4 milliárd dolláros segélycsomagot nem használhatja fel az árfolyam védelmére (és szabad lebegésre tért át az árfolyam-rendszer). A jegybank és a kormány között ráadásul komoly a feszültség, ami szintén nem kedvez a fizetőeszköz árfolyamának.

Összességében továbbra is rendkívül gyenge az ukrán hrivnya, ami az importőrök mellett a devizahiteleseknek igen komoly érvágás, a bankok pedig a tömegesen bedőlő devizahitelek miatti pénzügyi problémák miatt aggódnak.