Szemben az árral a magyar GDP

2008.01.11. 11:37
A pénz- és tőkepiaci problémák következtében tavaly 3,9-ről 3,6 százalékra lassult a világgazdaság növekedési üteme. Idén további 0,3 százalékponttal mérséklődhet a ráta, jövőre viszont újabb lendületet vehet a világgazdaság. A növekedési ráta újból elérheti a 3,6 százalékot - derül ki a Világbank legfrissebb prognózisából. Míg a fejlett gazdaságok jelentős gyengülést mutattak 2007-ben, addig a feltörekvő piacokon továbbra is robusztus, 7,4 százalékos növekedést mértek, ami némileg ellensúlyozta az amerikai fogyasztói kereslet erőteljes visszaesését. Jövőre szinte mindenhol csökken a növekedési ütem, Magyarország kivétel lehet, sőt a Világbank szerint 3 százalék feletti lehet a bővülés.

Idén a globális gazdasági növekedés mérsékelten csökkenhet, de a Világbank számottevő lefelé mutató kockázatokra figyelmeztet. Ez azzal indokolható, hogy az amerikai gazdaság feltételezett recessziója esetén jelentősen mérséklődhet a feltörekvő piacok termékei iránt mutatkozó külső kereslet, ami dezinflációs hatást fejthet ki. A szervezet becslései szerint 2008-ban 3,3 százalékra lassulhat a világgazdaság növekedési üteme, a feltörekvő piacok dinamikus növekedése pedig előreláthatólag csak részben tudja majd ellensúlyozni a fejlett gazdaságok romló teljesítményét (2,2%). Jövőre viszont újabb lendületet vehet a világgazdaság, növekedési rátája ismét elérheti a 2007-es, 3,6 százalékos becsült értéket.

A Világbank szerint a jelenlegi bizonytalan globális helyzet a monetáris hatóságok túlzott reakcióját válthatja ki, melynek hatására rövid idő alatt nagy mennyiségű többletlikviditás áramolhat a feltörekvő piacokra. A befektetések megugrásának pedig az amerikai ingatlanpiacon tapasztaltakhoz hasonló következményei (ingatlanpiaci buborék kidurranása) lehetnek.

Az amerikai recessziós aggodalmak és a Fed irányadó rátájával kapcsolatos eltérő nézetek bizonytalan környezetet teremtenek a dollár számára. Az Egyesült Államok recessziója, illetve a Fed túlzott kamatcsökkentése egyaránt a dollár gyengüléséhez vezethet, ami egyes fejlődő országokat (ahol az adósságállomány jelentős része dollárban denominált) pozitívan, a dolláreszközök tulajdonosait viszont negatívan érintené . A dollár gyengülése mérsékelné az USA-ba exportáló külföldi vállalatok versenyképességét, a kereskedelmi költségek emelkedése pedig az exportteljesítmény és a befektetések globális visszaeséséhez vezethet (az utóbbi a romló gazdasági feltételekkel magyarázható).

A feltörekvők is kevésbé törekednek

Az exportbevételek és a tőkebeáramlások esetleges csökkenésével mérséklődhet a feltörekvő gazdaságok növekedési üteme - véli Uri Dadush a Világbank előrejelzéseket készítő bizottságának elnöke. A szakember szerint az amerikai gazdaság jentősebb gyengélkedése a fejlődő országok középtávú növekedési kilátásait is visszavetheti.

A Világbank globális előrejelzése

A hitelpiaci problémák kedvezőtlen hatásai előreláthatólag egészen 2008 második feléig érezhetőek lesznek, a világgazdaság növekedési motorja a feltörekvő piacok erős importteljesítménye lehet. Az Egyesült Államok importja viszont csökkenhet, ami a dollár leértékelődésével és a fogyasztói kereslet visszaesésével magyarázható. Következésképpen mérséklődhet az amerikai folyómérleg hiánya és a globális egyensúlytalanság - véli Hans Timmer világbanki szakértő.

Régiós várakozás

A Világbank a fejlődő országok közül a kelet-közép európai térség néhány országával kapcsolatban is készített becslést. Az előrejelzés legszembetűnőbb eredménye, hogy míg a régió többi országában az egyébként jelentős mértékű gazdasági növekedés visszaesésével számolnak, addig hazánkban emelkedésnek indulhat a régiós viszonylatban igen alacsonynak számító növekedési ráta. Idén 3,1, jövőre pedig 3,8 százalékos növekedésre számít a Világbank, ami magasabb az elemzői várakozásoknál. A szervezet 2009-re vonatkozó előrejelzése arra utalhat, hogy teljesülhet a kormány 4 százalékos növekedési célja. A prognózis készítői erősödő keresletre és monetáris lazításra számítanak Magyarországon.