Már hirdeti az igét a kerékpáros egyház

2011.01.08. 21:45

Istene ugyan nincs, viszont egy élhető világ képét kínálja a híveknek, ezért az egyházfő szerint az alakulóban lévő vallási közösség "kis hiányossága ellenére" sikerre van ítélve. A Babilon Nyulai Kerékpáros Egyház idén már miséken, saját nyilvános rendezvényeken hirdeti majd hitéleti alapvetését: „tekerjetek!”.

2011-ben hivatalosan is megalakul az első magyar biciklis vallási közösség. A Babilon Nyulai Kerékpáros Egyház valójában már tavaly sem tétlenkedett, bár a tagság akkor még csak egy baráti társaságként működött, a youtube-on mégis közzétette az egyháztagok hétköznapi életében követendő hét alapértéket és a hitélet központjában álló igét tartalmazó videót, a facebook-on pedig összehozott egy akkora támogatói kört, amely a jelenleg érvényben lévő egyház alapítási szabályok szerint elég lenne az induláshoz.

 

A kezdeményezést egyáltalán nem paródiának szánják. A bicikli és a vallás párosítása elsőre lehet, hogy profán ötletnek tűnik, valójában azonban egy, az igazában hívő, magát a jövő letéteményesének tekintő és érzése szerint állandó ostrom alatt álló kisebbségi csoport számára kézenfekvő választás, hogy vallási közösségként definiálja önmagát. Az Egyesült Államokbeli Seattle kerékpárosai is erre a következetésre jutottak, amikor világnézeti alapra helyezve az ügyet létrehozták Jézus Biciklis Egyházát.

A folyamatos csatározások miatt a kerékpározás sokak számára jóval nagyobb jelentőséget nyerhet, mint egy szimpla választás a közlekedésieszközök között. Az autósokkal folytatott vitákban a kifinomultabb környezettudatosság, a puritanizmus, a közösségi aktivizmus formájában gyorsan kiforrott a spirituális megközelítéshez szükséges érvrendszer. A közösségalapításhoz pedig csak néhány elhivatott szervező kellett.

Azoknak, akik erre vennék a szellemfejlődési irányt, a Babilon Nyulai Kerékpáros Egyház első írásos tételei veretes fogalmazásban adják meg a hitéleti alapokat: „A világ megmentéséhez az kell, hogy az emberek megszerezzék a saját életük feletti irányítást (teljes szabadság), aminek előfeltételei a helyváltoztatás saját erőből történő megvalósítása (leszakadás a többiekről), a tekerés serkentése, a szabadulás segítése. Ha fokozatosan egyre több ember teker bringát, akkor eljön az új világ, és megmentjük a földet, jön az új Babilon. A kollektív tudat nem hív el mindenkit, annak súg, akiben megvan az őszinte gyermeki figyelem és a tudás megismerésének hajlama. A tekerés segíti a tudat letisztulását, ilyenkor közelebb lehet kerülni a kollektív tudathoz. Ezért is nagyon fontos tekerni.”

Az egyháznak istene nincs, de alapítója szerint nincs is rá feltétlen szükség, a közösség így is képes menedéket adni minden istenhívő számára, mert a közösség hisz a kollektív tudat formálhatóságában, és a „világ megmentésében a tekerés által”. Fontos dogma ugyanakkor az is, hogy a tekerés soha ne legyen kényszer, inkább az öröm támogatása a lényeg, azoké, „akik fülig ér a szájuk a védőruha alatt a zuhogó esőben, mert ők a Babilon nyulai”.

Az optimista egyházalapító, Dávid Ferenc a kerékagynak azt mondta, számára egy rádióműsor hozta el a megvilágosodást, hogy meg kell szerveznie az első biciklis vallási csoportot Magyarországon. A Tilos Rádió műsorvezetőjeként épp a hazai kisegyházak helyzetéről beszélgettek az adásban, amikor megfogant az ötlet.

A 37 éves pályaelhagyó szociológus meg van győződve róla, hogy a kerékpározás így is, úgy is megváltoztatja a világot, a tekerést középpontba állító közösség pedig egy, a mostaninál sokkal élhetőbb világot kínálhat a követőknek.

A Babilon Nyulai Kerékpáros Egyháznak a facebook-on jelenleg 160 tagja van. A tervek szerint tavasszal megindul az intenzív szervezés, és többek között „miséken” próbálnak új követőket találni.

 

Jelenleg nincs pontos nyilvántartás arról, hogy hány egyház működik az országban. Becslések szerint számuk kétszáz körül lehet. Közülük 2009-ben 169 szervezet jelentkezett be az APEH-hoz a személyi jövedelemadó felajánlásokért. Új egyház alapításához egyelőre elég a 100 fős tagság bizonyítása, egy, a hitleveket tartalmazó alapszabály csatolása. Ha ez nem ütközik az alkotmányba, a bíróságnak nincs mérlegelési jogköre a regisztrációnál. Várható azonban, hogy a kormány jövőre szigorítja az alapítási követelményeket, akár 10 ezer főre is emelhetik a szükséges támogató létszámot.