A kurdok a megegyezésre hajtanak
További Külföld cikkek
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
- Liz Truss nekiment a brit kormányfőnek, jogi lépésekkel fenyegeti
- Nem tetszik az oroszoknak, hogy Donald Trump rátenné a kezét Grönlandra
A kurdok mindenben egyeztettek a szövetségesekkel
Minden lépésünket egyeztettük a szövetségesekkel, és nem egyedül vonultunk be a városba. Tudjuk, hogy milyen érzékeny Törökország - nyilatkozta az Indexnek Lutfi Tahszin a Kurdisztáni Hazafias Unió (PUK) magyarországi képviselője. Az iraki kurdok a megegyezés hívei, és teljesen természetesnek tartják, hogy a szövetséges katonák jelen legyenek Kirkukban. "Nyugodtan jöjjenek a török megfigyelők, nem lesz semmi gond." - kommentálta a török ellenőrökről szóló híreket. A kurdoknak az a legfontosabb, hogy a török hadsereg ne jöjjön a kurd területekre, ezért megegyezésre törekednek mind az amerikaiakkal, mind a törökökkel. "Már többször kizártuk, hogy szó sincs független Kurdisztánról." - mondta Tahszin.
Tahszin állítása szerint a kurdok Kirkuk bevétele előtt, mint korábban is, megbeszéléseket folytattak Tommy Franks tábornok egyik helyettesével, aki az északi hadműveleteket irányítja. Renuart tábornok, az amerikai légierő iraki hadműveleteket vezető parancsnoka viszont arról számolt be a kuvaiti Katarban lévő főparancsnokság nem rendelkezik pontos információkkal a kirkuki helyzetről.
Felkelés volt Kirkukban
A kurd politikus úgy értesült, hogy a városban felkelés volt, mielőtt a pesmergák a városba nyomultak volna, az iraki hadsereg pedig megadta magát. Egy részük viszont visszavonult a városból, Tahszin úgy véli, Tikrit felé vették az irányt.
Kirkuk történelmileg a kurdoké
A török kijelentésekre reagálva, miszerint a szomszédos ország nem egyezik bele egy kurdok által irányított Kirkukba, Tahszin elmondta: Kirkuk a történelmi Kurdisztán része, ezért ragaszkodunk a városhoz, és javasolni fogjuk, hogy többségében kurd vezetés maradjon a városban.
Az iraki kurdok egy iraki föderáción belül szeretnék megőrizni az elmúlt tíz évben viszonylag szabadon kiépített önálló közigazgatásukat, működő tartományi parlamentjüket.
Amerika elképzelései egyelőre nem világosak. Múlt héten Colin Powell külügyminiszter megígérte Ankarának, hogy "Washington nem enged meg a kurdok lakta Észak-Irakban olyan fejleményeket, melyeket Ankara nem szeretne".