Azért mindannyian tudtuk, hogy ez benne van
További Külföld cikkek
- Kétségbeesetten kéri az FBI az amerikaiakat, nehogy lelőjék a kínainak vélt drónokat
- Mészárszék várta az észak-koreai katonákat Kurszknál
- Fáról lezuhant, meglőtt medve zúzott halálra egy vadászt az Egyesült Államokban
- Őrizetbe vettek egy üzbég férfit a moszkvai merénylet után, videón a vallomása
- Szörnyű tömegsírok tanúskodnak az Aszad-rezsim rémtetteiről
Pénteken már mentették az értékeiket a magyarok, a szintén lerombolásra váró horvát házak tulajdonosai pedig bebizonyították, hogy indokolt is lehet a bontási helyszínek megdöbbentő méretű biztosítása. Egyikük öngyújtóval és gázpalackokkal kergette el a rendőröket. Slatinán haladékot kaptak a magyarok, a sziget másik végén a házak voltak ellenállóbbak.
A csütörtöki házrombolásokról készült felvételek megtették a hatásukat. Akkor még csak egy tulajdonos intézkedett a Slatina-öbölben, péntek reggel már négy család sürgölődött a lerombolásra ítélt 16 lakásos apartmanháznál, a sziget északi csücskében, a "magyar utcában" pedig még öten. A hatóságok Slatinán haladékot adtak, Straznán, a magyar utcában már gyűltek a rendőrök. Mire odaértünk, a tulajdonosok ott is pár órás haladékot harcoltak ki maguknak.
"Semmi gondunk nincs, majd holnap, Rogoznicában! Ott horvát házakat kell elbontanunk" - int fejével a felsorakozott huszonegynéhány rendőr felé Sasa, a műveleti parancsnok helyettese. "Egy horvát azzal fenyegetőzik, hogy felrobbantja a házat, ha bontani kezdik" - feleli egy perccel később a dolgok állásával kapcsolatos kérdésemre a Vecernji List tudósítója.
A fenyegetőző horvát (Fotó: Huszti István)
A szomszéd utcában egy Ferenc József-bajszos férfi egy visszahajtott slaggal és egy tűzhelygyújtóval hadonászva magyaráz. "Nem vagyok zsidó, de a horvát állam mégis úgy bánik velem" - magyarázza, és valóban, sárga Dávid-csillagot ragasztott magára és a házára, utalva a II. világháborús zsidóüldözésekre.
A cső egy narancssárga gázpalackhoz van kötve. Amikor egy, a házat belülről is megjáró horvát kolléga elárulja, hogy egy palack gázt ki is eresztett, megkérem Huszti fotóst, hogy dobja el a cigarettáját.
A férfi - aki négy bypass-műtéten esett át, ezért neki saját szavai szerint "minden mindegy" - elmondta, korábban már sikerült elkergetnie a munkagépeket, amikor hadonászni kezdett egy gázpalackkal és egy öngyújtóval. Az esti híradó tanulsága szerint később a rendőröket, és velük együtt az állami televízió munkatársait is elüldözte.
Haladék szombatig
Jellemzően eddig csak a horvátok szerelték le az ajtókat, ablakokat, sőt a tetőcserepeket is, de pénteken már néhány magyar tulajdonos is megjelent, hogy mentse, ami menthető.
Megdézsmálták a szeszt
A slatinaiak beszámolója szerint "az építőmunkások tudnak élni". Amikor ugyanis megérkeztek, a konyhák készleteit megdézsmálták már a hét elején érkezett bontók, a szesz minden lakásból eltűnt, az egyik olyan lakásban, ahová nem jött le a tulaj, valóban étkezés nyomaival találkoztunk. Már reggel félig telt kamionok fogadnak, az egyik lakó a nyaralóba méretezett bútorzatát siratja. Estére kiderül, hogy apartmanjaikat csak másnap bontják el.
A sziget másik részén, a "magyar utcában", ahol szinte csak magyar tulajdonosok házai állnak, délután három órakor kezdődik a bontás, négy házat, összesen 16 lakást tesznek a földdel egyenlővé. Az egyes apartmanok, házak értéke 10 és 30 millió forint között mozog. Csütörtökön egy 16 lakásos apartmant 34 perc alatt romboltak porig, tarthatónak tűik a horvát hatóságok terve. De az itteni házak ellenállóbbak, a bontást négykor kezdik, és háromnegyed hatkor még csak két házzal végeznek.
"Úgy érzem magunkat, mint 40 éve a kitelepítettek" - nyilatkozza tudósítónknak fiatal nő Dolce&gabbana márkájú szemüvegében, majd a 2001-es szeptember 11-ei terrortámadásokhoz hasonlítja a történteket. "Magyaroszágon ez úgy megy, hogy a jegyző kijön, megbüntet, majd megadja az engedélyt" - jelentette ki a tengerparttól alig tizenöt méterre fekvő ház tulajdonosa. (Horvátországban a 2004-ben hozott hetven méteres szabály előtt a parttól 15+6 méterben volt meghatározva a védett zóna, ahova nem lehet építkezni)
"Nem értem, miért nem lehetett máshogy megoldani, Magyarországon kijött volna a jegyzőnéni és kiszabott volna valami bírságot" - összegzi a magyar és a horvát építészeti hatóságok közti különbséget.
Az utcában négy család pakol, az ötödik házban - aminek a felénél húzták meg a bontást, a tulaj békésen szemléli az eseményeket. "Azért mindannyian tudtuk, hogy ez benne van" - mondja az építési engedély hiányára utalva. Ő amúgy magyarországi lakcímére kapta meg a bontási határozatott, többek azonban nem voltak ilyen szerencsések. Sokak szerint a házak ajtajára ragasztották a határozatokat, amiket "levitt a szél". "Tegnap tudatosult bennem, hogy tényleg bontanak" - mondta egyikük, aki pénteken érkezett meg.
Amikor felsorakozik a rendőrök kordona, és beindulnak a munkagépek, a sziget egyik legnagyobb, saját medencés villájának magyar tulajdonosa is borzolni kezdi a haját. "Megyek pakolni" - mondja. Ő eddig semmit nem volt hajlandó tenni házával, nehogy a horvátok úgy véljék, együttműködésével elismeri a bontás jogosságát.
Az elhúzódó rombolás végeztével hazaindulunk. Búcsúzóul még belénk tolat egy teherautó, a vitát a megérkező Sasa, a műveleti parancsnok helyettese és maga a műveleti parancsnok simítja el. Tíz perc múlva a buszpályaudvar kocsmájában futunk össze. "Remélem, elégedettek voltak a rendőrség munkájával!" - kérdi. Helyeslésünkre válaszolva megkér, hogy akkor majd dicsérjük meg.
Rendezik a rendezési terveket
A szigeten lévő mintegy 10 ezer épület közül 8-9000 illegálisan épült fel, ebből 48 házra adták ki az azonnali, hatósági bontási határozatot, de több száz ingatlan sorsa továbbra is kérdéses. Horvátország 2004-ben szigorított a partvédelmi jogszabályon, és ekkor bírálták felül Vir sziget rendezési tervét is, több, addig építési telket nem beépíthetőre minősítve. Azokat a házakat tehát, amik nem építési területen állnak, elméletileg lebontják. Egyelőre azonban csak azokat, amik egyszerre sértik meg a rendezési tervet és a partvédelmi jogszabályt is.
Fennmaradási engedélyért lehetett és lehet is folyamodni, ezzel eddig főleg a horvátok éltek. A lebontásra ítélt házak esetében már nincs mit tenni: a végzés jogerős, a fellebbezéseket visszautasították.