Katasztrofális hibák a Eurofighteren
További Külföld cikkek
- Ma már a karácsonyi filmek is a hatalomról szólnak
- A Toszkánát idéző lengyel várkastély, a Stobnica titka
- Börtönbüntetésre ítélték az összeomlott szálloda tulajdonosát és építészét Törökországban
- Csaknem 250 év után nyilvánították védett állatnak Amerika szimbólumát
- Európa egyik legrégebbi karácsonyi vásárában jártunk
A tanulmány szerzői kitérnek arra is, hogy a gépnek nem tanácsos felhők közé szállni, ha nincs két tapasztalt pilóta a fedélzeten, ami igen komikusan hangzik, figyelembe véve, hogy a Eurofighter Typhoon szlogenje így hangzik: "Semmi sem állhat az útjába!"
A Eurofightert eleve aerodinamikailag instabilra tervezték, ezáltal nagyobb gyorsulást, kisebb légellenállást, és nagyobb emelkedési sebességet értek el; a gép minderre azonban csak a Flight Control System elektronikus vezérlő segítségével képes, amely - a tanulmány szerint - nem éppen tökéletes. A fedélzeti számítógép például menet közben a repülő üzemmódból a földi üzemmódra kapcsolhat. A jelentés szerint "javasolt" felderíteni és kijavítani a hibát.
Már megjavították?
A védelmi tárca szóvivője szerint nem meglepő, hogy a jelentésben a gépek biztonsági hiányosságáról is szó esik, hiszen éppen ezért rendelték el a vizsgálatot. Azonban ezeket a hibákat természetesen már elhárították, hiszen nem állítanának szolgálatba olyan repülőt, amely nem felel meg a biztonsági előírásoknak. "A biztonság fontosabb mindennél" - tette hozzá a minisztériumi szóvivő.
Gilligan azonban RAF-os forrásokra hivatkozva elmondta, hogy a feltárt hibáknak csak egy részét javították ki, de így is maradtak hiányosságok, így pl. a felhők közti repülés problémájával nem foglalkoztak.
Gilligan és a Kelly-ügy
A dokumentumokat megszerző Andrew Gilligan, egyébként kulcsszereplője volt a brit belpolitika egyik legnagyobb viharának, a Kelly-ügynek. Ő volt az a BBC újságíró, aki - mint végül maga is elismerte - hogy egy "nyelvbotlás" miatt maradt a BBC tudósításában, hogy David Kelly szerint a kormány tud róla, hogy a Képviselőház elé került jelentés hamisan állítja, hogy az iraki tömegpusztítófegyverek 45 percen belül bevethetők.
Az ügyet, amely a fegyverszakértő öngyilkosságághoz vezetett - végül a Hutton-bizottság vizsgálta ki, amely megrótta a BBC-t. A társaságnál lemondott az elnök, illetve a vezérigazgató, Gilligant már korábban elbocsátották. A Hutton-jelentés végül nem állapította meg a kormány felelősségét, pedig többek szerint a miniszterelnök sorsa is függött tőle.