Obama 17 ezer katonát küld Afganisztánba
Jelentős, de a vártnál kisebb csapaterősítések Afganisztánba küldéséről döntött kedden Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke. Obama már a választási kampányban is Afganisztánt nevezte a fontosabb háborúnak, amit az általa a kezdetektől bírált iraki háborúval szemben igazságos háborúnak nevezett.
A kampány idején még húszezres, beiktatása előtt pedig már harmincezres csapaterősítéseket emlegettek az elnökhöz közeli források és a szakértők. Obama keddi döntése alapján végül 17 ezer fővel erősítik meg, gyakorlatilag megmásfélszerezik az országban állomásozó amerikai csapatok létszámát. A CNN értesülései szeirnt az erősítés javát a tengerészgyalogság adja, egy teljes dandárt, 8000 főt. Hozzájuk csatlakozik négyezer katona. További ötezer főt - a támogatóegységeket - egy egyelőre meg nem nevezett, későbbi időpontban küldenek utánuk Afganisztánba.
Az elnökválasztás idején az amúgy békepárti szlogenekkel kampányoló Obama többször is nagyon harcias álláspontot fejtett ki Afganisztánnal kapcsolatban, azt sem tartotta kizártnak, hogy az amerikai haderő akár Pakisztánban, akár Pakisztán beleegyezése nélkül is támadná a tálibok állásait.
Január 20-i beiktatása előtt közvetlenül azonban már az afganisztáni stratégia teljes újragondolását hirdette meg. Ennek legfőbb oka az lehet, hogy térségbeli különmegbízottja, Richard Holbrooke, és Holbrooke egyik legfőbb Afganisztán-szakértője, Barnett R. Rubin a katonai helyett inkább a diplomáciai megoldást pártolják, átfogó rendezési terven dolgoznak.
Az amerikai csapaterősítés egyelőre nem érinti a NATO által vezetett afganisztáni akcióban a nemzetközi erők területi eloszlását - azaz az erősítés az eddig is az amerikai hadsereg által felügyelt régiókba érkezik. A csapaterősítések időtartalmáról egyelőre nem nyilatkoztak, a CNN értesülései szerint az akció akár három-négy évig is eltarthat.