Engedve az ír kormány nyomásának, 18 római katolikus szerzetes rend ígérte meg csütörtökön, hogy betekintést enged pénzügyeibe, és új rendszert hoz létre azoknak a kárpótlására, akikkel szemben évtizedeken át visszaéléseket követtek el írországi katolikus oktató-nevelő intézményekben.
A közös közleményt azután tették közzé, hogy Brian Cowen miniszterelnök háromórás megbeszélést tartott a rendek főnökeivel, kíméletlenül bírálva őket, amiért nem hajlandóak elismerni, mekkora szenvedést okoztak gyermekek generációinak a visszaéléseket elkövetők következetes oltalmazásával.
Májusban hozta nyilvánosságra jelentését az a vizsgálóbizottság, amelyet 2000-ben állított fel a dublini kormány, hogy feltárja az 1930 és 1990 között az ország állami és egyházi nevelőintézeteiben elkövetett visszaéléseket. A dokumentum - amely szerint évtizedeken át rendszeresen vertek és szexuálisan zaklattak, meggyaláztak fiúkat és lányokat az ír katolikus egyház oktató-nevelő intézményeiben - megrázta Írországot.
A rendek ezzel első ízben fogadták el az ír kormánynak azt a követelését, hogy független könyvvizsgáló mérje fel tulajdonaik értékét, megállapítva, mennyivel tudnak még hozzájárulni a kárpótlásokhoz. Az egykori áldozatok ügyvédei azt állítják, hogy a rendek bonyolult "itt a piros, hol a piros" játékot folytatva rejtik el tényleges vagyonukat.
A dublini kormány üdvözölte a katolikus vezetők kötelezettségvállalását, noha a rendek nem ajánlottak fel újabb - a velük kötött 2002-es megállapodást meghaladó - konkrét összeget az áldozatok kárpótlására. Az ír állam eddig csaknem egymilliárd euró kártérítést fizetett ki a visszaélések több ezer áldozatának, csaknem tízszer annyit, mint amennyit az egyház áldozott erre a célra.