Izrael nem enged Obama felszólításának
További Külföld cikkek
- Ezeréves hagyomány szakad meg: bezárják a legrégebbi londoni hal- és húspiacot
- Hiába a tűzszüneti megállapodás, nem nyugszanak a fegyverek Libanonban
- A Hamász videót tett közzé egy amerikai–izraeli túszról, aki Donald Trumpnak könyörög segítségért
- Néhány másodperc alatt két földrengés is volt Horvátországban
- Németország azonosította az Északi Áramlat felrobbantásának két gyanúsítottját
Izrael nem fog meghajolni Barack Obama elnök határozott felszólítása előtt, miszerint a zsidó állam teljesen állítsa le a betelepítéseket azokon a megszállt területeken, amelyeket a palesztinok saját jövőbeli államuk számára követelnek, közölték izraeli tisztségviselők. Megerősítették, hogy Izrael folytatja Ciszjordániában a kolóniák bővítését, ezzel reagálva a települések természetes növekedésére. Ugyanakkor a közeli hetekben felszámolnak 22 engedély nélkül létesített "vadtelepet".
Mindazonáltal megfigyelők szerint ez a politika aligha elégíti ki Washingtont. Obama pénteken Németországban is megismételte követelését, csakúgy, mint a független palesztin állam megalakításának szükségét, amit Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő szintén elutasít.
Maga az izraeli közvélemény is megosztott abban, hogy vajon engedni kell-e Obama követeléseinek. A megkérdezettek 40 százaléka úgy véli, hogy Izraelnek fel kell készülnie Washington esetleges rosszallására és nem kell meghajolni akarata előtt. Ugyan 56 százalékuk engedne, de kétségkívül közöttük van az ország lakosságának 20 százalékát kitevő arab kisebbség, amely egyrészt támogatja az önálló palesztin államiságot, másrészt ellenzi a települések bővítését. Összességében a megkérdezettek 53 százaléka szerint Obama politikája rossz Izrael számára és csupán 26 százalék minősítette azt pozitívnak.
A tálibok nem hisznek Obamának
A tálib lázadók nem hisznek Barack Obama amerikai elnöknek, aki kairói beszédében azt közölte, hogy országa nem akar tartósan berendezkedni Afganisztánban.
Obama csütörtökön Kairóban kijelentette, hogy az Egyesült Államok nem akar csapatokat állomásoztatni Afganisztánban, és arra törekszik, hogy kivonja katonáit az ázsiai országból, miután meggyőződik arról, hogy sem Afganisztánban, sem Pakisztánban nincsenek már olyan szélsőségesek, akiknek eltökélt szándékuk, hogy annyi amerikait öljenek, amennyit csak tudnak.
A beszéd nincs összhangban az afganisztáni "valósággal" - hangsúlyozzák a tálibok. "Amerika jelenleg hatalmas repülőtereket és nagy katonai bázisokat épít" - mondták. "Ez arról tanúskodik, hogy az amerikaiak hosszú afganisztáni tartózkodással számolnak, és ezért küldenek erősítést a térségbe" - tették hozzá a lázadók, utalva arra, hogy Washington a következő hónapokban 20 ezer fővel akarja megerősíteni afganisztáni haderejét.
"Amíg csak az amerikaiak Afganisztánban maradnak, folytatódik az ellenük vívott szent háború és ellenállás. Ha Obama valóban békét akar Afganisztánban, véget kell vetnie a katonai jelenlétnek és ennek az inváziónak" - áll végezetül a közleményben.
A francia feministák háborognak
Felháborította a francia feministákat Barack Obama kairói beszéde, amelyben az amerikai elnök védelmébe vette a nyugati országokban élő muszlim nők fátyolviseléshez való jogát. "Az, amit Obama a szabad vallásgyakorlásról mondott, arculcsapásként éri azokat a nőket, akik tiltakoznak a muszlim fátyol viselete ellen" - közölte az egyik nőszervezet pénteken Párizsban. A Ni Putes, Ni Soumises (NPNS - Sem szajhák, sem alávetettek) nevű nőjogi mozgalom úgy fogalmazott, hogy Obama "keresztes hadjáratot" indított a nők ellen azzal, hogy nekiment a világiságnak és védelmébe vette a fátyolviseletet.
A Nemzetközi Női Liga vezetője a beszédre reagálva azt kijelentette: "nagy pofon ez azoknak az algériai, iráni vagy afganisztáni nőknek, akik azért haltak meg borzasztó körülmények között, mert nem voltak hajlandóak viselni a fejkendőt, amelyről azt gondolták, hogy a nők teljes elnyomását jelképezi".
Az állam világi jellegének nevében a 4-5 milliós muszlim lakossággal rendelkező Franciaországban 2004 óta tilos a muszlim fejkendő - és egyben valamennyi feltűnő vallási jelkép - viselete az állami iskolákban.