Észak-Korea újabb rakétakísérletet hajtott végre
További Külföld cikkek
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
- Bűnösnek találták a brit katonát, aki Iránnak kémkedett
- Tiltotta a Facebookról Donald Trumpot a milliárdos, mégis együtt vacsorázott vele hálaadáskor
- Ez egy borzalmas veszély a magyar közösségünkre nézve – Kelemen Hunor a román választásokról az Indexnek!
- Libanoni források szerint Izrael folytatta támadásait a tűzszünet ellenére
Észak-Korea szombaton újabb kísérletet hajtott végre két rövid hatótávolságú rakétával a keleti partvidékén, jelentette a Yonhap dél-koreai hírügynökség katonai forrásokra hivatkozva. A dél-koreai védelmi minisztérium és a vezérkar közleményben erősítette meg a hírt.
A dél-koreai védelmi minisztérium szóvivője közölte, helyi idő szerint reggel 8 óra körül lőtték ki a föld-víz osztályba sorolt rakétákat egy Vonszan melletti támaszpontról a Japán-tengerre. A rakéták Scud típusúnak tűnnek, és becsült hatótávolságuk 500 kilométer körül van.
A Jonhap dél-koreai hírügynökség szerint a rakéták Scud típusúak voltak. Ugyanakkor a hírügynökség később hozzátette, az is lehetséges, hogy az észak-koreaiak nagyobb hatótávolságú, Rodong típusú rakétákat lőttek ki, csak rövidebb röppályával. A dél-koreai hírszerzés úgy tudja, hogy Észak-Koreának csaknem 700 Scud típusú rakétája van.
Helyi idő szerint 10 óra 45 perckor egy harmadik kísérletet is végrehajtottak, a negyedik rakétát helyi idő szerint déli 12 (közép-európai szerint hajnali 5) órakor indították el. Ez is csaknem 400 kilométert tett meg, tehát szintén ballisztikus rakétáról lehet szó. Később kilőttek újabb hármat. A szöuli védelmi minisztérium szerint a hét rakétát helyi idő szerint reggel 8 órától kezdődően, hosszabb időn keresztül lőtték ki az ország keleti partjáról.
Dél-Korea és Japán is komoly provokációnak és a BT határozata megsértésének nevezte a rakétakísérleteket.
A kommunista ország csütörtökön négy rövid hatótávolságú rakétával hajtott végre kísérleti indítást, ugyancsak a keleti partvidéken, Japán élesen tiltakozott ellene. Csütörtökön - még a rakétaindításokról szóló hír előtt - sikertelenül értek véget a két Korea közötti munkaszintű tárgyalások egy közös ipari park létesítéséről a határ menti Keszongban.
Észak-Korea április 5-én rakétát indított Japán irányába, és május 25-én hajtotta végre második kísérleti atomrobbantását. Utóbbira válaszul az ENSZ Biztonsági Tanácsa június 12-én megszigorította az első kísérleti atomrobbantás (2006) után Észak-Korea ellen elrendelt szankciókat.
Az utóbbi napokban megszaporodtak a találgatások, hogy Észak-Korea további rakétateszteket hajthat végre. Phenjan előszeretettel választja a kísérletek időpontjául július 4-ét, amikor az Egyesült Államokban függetlenség napját ünnepelik. Washington korábban közölte, azzal számol, hogy Észak-Korea nagy hatótávolságú rakétát indít július 4-én.
Észak-Korea június 23-án figyelmeztette Japánt, hogy július 10-ig hadgyakorlatokat hajt végre a Japán-tengeren, és megtiltotta a japán hajóknak a parti vizeihez való közeledést.