Szétverték a pénteki tüntetést Iránban
További Külföld cikkek
- Lojális harcostársat választott Donald Trump, tisztogatás jöhet az amerikai bűnüldözésben
- Ki állítja meg a szélsőjobboldalt Romániában?
- Katasztrófahelyzetet hirdettek az Egyesült Államokban a rendkívüli havazás miatt
- A georgiai államfő bejelentette, hogy nem távozik a hivatalából a mandátuma lejártakor
- Az AfD kiléptetné Németországot az Európai Unióból, és visszatérne a nemzeti valutához
Több ezer ellenzéki gyülekezett a pénteki ima után a teheráni egyetemnél, ahol rohamrendőrök könnygáz, és gumilövedékek bevetésével támadtak rájuk, írja a BBC. Sérültekről egyelőre nem érkeztek hírek.
Az egyetemen pénteken tartott beszédet Ali Akbar Rafszandzsani korábbi iráni elnök, aki felszólította a hatóságokat, hogy fejezzék be a letartóztatásokat, és az eddig elfogottakat engedjék el. Rafszandzsani szerint még mindig sok iráni kételkedik a választási eredmények hitelességében, emiatt a megválasztott elnök, Mahmúd Ahmadinezsád és kormánya legitimitásában is.
A sokat kritizált, utcai harcokat kiváltó június 12-ei választások után még mindig nem engedték el a kormány ellen tiltakozókat.
John Leyne, a BBC helyi tudósítója szerint ez fontos momentum a választások óta húzódó csatározásokban. Szerinte ugyanis Rafszandzsaninak nagyon széles a társadalmi elfogadottsága, sokan tisztelik. Kritikus volt, melyik oldalra áll, és az, hogy az ellenzéket választotta, sokat segíthet az ellenzék vezetőjének, Hoszein Muszavinak.
Az addigi államfő, Mahmúd Ahmadinezsád győzelmével végződő június 12-i elnökválasztások után napokig tartó tömegtüntetések robbantak ki, mert az ellenzékiek szerint Ahmadinezsád csalással nyert. A demonstrációk többször erőszakba torkollottak. Hivatalos adatok szerint legkevesebb 20 ember halt meg, több tucat megsebesült, és több százat vettek őrizetbe.
Hoszein Muszavi ellenzéki vezető a honlapján bejelentette, részt vesz a pénteki imádságon a Teheráni Egyetemen. Az imádságot hétről-hétre több millióan követik élőben a televízióban. Ez az ország legnagyobb vallási eseménye, ezért különösen fontos, hogy egy hónap után éppen itt jelenik meg újra Muszavi a tömegek előtt.
A júniusi iráni választások után az ellenzéki Muszavi csalással vádolta ellenfélét. Utcai harcok törtek ki a közép-keleti országban, rendőrök könnygázt lőttek a tömegbe, de egyes értesülések szerint éles fegyverrel is tüzeltek a tiltakozókra. Minimum 20 ember vesztette életét, és százakat tartóztattak le. A béke még mindig nem állt teljesen helyre.