Az ENSZ hallgat az afgán elnökválasztásról

2009.10.04. 18:12
Peter Galbraith, a világszervezet misszióvezetőjének volt helyettese szerint az ENSZ szándékosan figyelmen kívül hagyta az afgán elnökválasztáson elkövetett tömeges csalásokat, és őt is hallgatásra utasította.

Az ENSZ szerdán jelentette be, hogy nem tér vissza Afganisztánba az ottani misszió helyettes vezetője, aki azután hagyta el az országot, hogy vitába keveredett főnökével, Kai Eide ENSZ-különmegbízottal az afganisztáni elnökválasztást kísérő csalások ügyében. Galbraith azt állítja, hogy Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár az ő elbocsátása előtt utoljára azt az utasítást adta, hogy ne beszéljen a sajtóval.

Galbraith a Washington Postban megjelent cikkében azt írta, hogy beleegyezett Ban Ki Mun utasításának tiszteletben tartásába. Egy ENSZ-tisztségviselő biztosította arról, hogy távozását az afgán választási csalás kezelésével kapcsolatos nézeteltéréssel hozzák összefüggésbe a nyilvánosság előtt. A volt misszióvezető-helyettes szerint az ENSZ ehelyett azt közölte, hogy elbocsátása a misszió érdekét szolgálja, valamint Eidével - Galbraith régi barátjával - kialakult személyes konfliktusra hivatkozott.

A diplomata, akit az Afganisztán és Pakisztán ügyében illetékes amerikai különmegbízott, Richard Holbrooke szövetségesének tartanak, azt állítja, hogy "talán még ezt az utolsó becstelenséget is eltűrte volna", ha nem lenne ilyen nagy a tét. Szerint ugyanis a választási csalást az ENSZ-nek el kell ismernie, különben azt kockáztatja, hogy elveszíti a hitelét azon afgánok körében, akik nem a hivatalban lévő s a választáson második mandátumért indult Hamid Karzai elnök hívei.

Galbraith arról is beszámolt, az ENSZ miként próbált szemet hunyni a csalások felett, mert attól tartott, hogy azok nyilvánosságra hozatala tovább szítaná a feszültséget Afganisztánban. A diplomatát - állítása szerint - hallgatásra utasították 1500 olyan szavazókörrel kapcsolatban, amely ki sem nyitott a választás napján. "Eide utasított, hogy nem beszéljek többet a fiktív szavazókörökről. Ezekben több százezer hamis szavazatot könyveltek el Karzai javára. A választási folyamat más kritikus időszakaiban egyszerűen arra utasítottak, hogy ne firtassam tovább a csalás kérdését" - írta.

Az augusztus 20-i afgán elnökválasztás végeredményét még nem állapították meg, többen tömeges választási csalással vádolják az afgán hatóságokat. A Kabulban működő nyugati diplomáciai képviseletek egyelőre nem kommentálják a voksolást, amíg az afgán illetékesek nem bírálják el a választási panaszokat.